Filozofia – 6 kierunków na Wydziale Filozofii i Socjologii

Jak myśleć krytycznie i nie dać się zmanipulować? Na to pytanie odpowiada filozofia! Kompetencje pozyskiwane na tym kierunku pozwalają zrozumieć świat i otaczającą rzeczywistość, uczą precyzyjności wypowiedzi oraz ułatwiają dostosowanie się do współczesnego rynku pracy. Dzisiejsi filozofowie to aktywni ludzie, którzy idealnie sprawdzają się tam, gdzie trzeba konkretnego ciała doradczego pozwalającego firmom podejmować trafne decyzje biznesowe czy wizerunkowe. Możecie wybrać zawód coacha rozwoju, mediatora, negocjatora albo PR-owca. Nasz kierunek oferuje również zajęcia przybliżające kultury azjatyckie, prowadzone przez doświadczonych specjalistów.

Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy do rekrutacji!

Dlaczego filozofia?
  • filozofia uczy dyscypliny logicznej, samodzielnego i krytycznego myślenia
  • uczy precyzyjności wypowiedzi
  • pozwala zrozumieć siebie i świat
  • uczy otwartości, uodparnia na manipulację
  • ułatwia dostosowanie się do zmian współczesnego rynku pracy
Uzyskasz umiejętności i kompetencje
  • doradczo-trenerskie połączone z nauką o zarządzaniu i organizacji
  • prowadzenia dyskusji i sztuki argumentacji
  • logicznego myślenia, krytycyzmu, analizy rozwiązywania problemów
  • jasnego i wyraźnego formułowania myśli
Co po studiach?

Wbrew obiegowym opiniom z wykształceniem filozoficznym można znaleźć pracę w wielu miejscach. Zdolności analityczne, krytycznej oceny czy spojrzenia na problem z różnych perspektyw są bardzo cenione w wielu branżach i dużych, międzynarodowych firmach. Po tych studiach można pracować np. w sektorach publicznych relacji i kontaktów z otoczeniem (public relations), działach personalnych i zarządzania kadrami (human resources). Można też znaleźć zatrudnienie jako specjalista ds. rekrutacji, wdrożenia, oceniania efektów pracy i szkolenia pracowników, ale także w instytucjach społecznych, w działach promocji, strategii i rozwoju miasta lub prywatnych firm. Zdobyta wiedza przyda się także przy koordynacji różnych projektów interdyscyplinarnych. Po uzyskaniu uprawień nauczycielskich, można też uczyć etyki i filozofii. Absolwenci mogą poszerzać o pogłębiać swoją wiedzę na studiach II stopnia, zarówno na kierunku filozofia, jak i na innym pokrewnym kierunku.

Możliwości w trakcie studiów
  • programy wymiany studenckiej, zarówno krajowe (MOST), jak i zagraniczne (Erasmus+)
  • rozwój zainteresowań w studenckich kołach naukowych (m.in. Koło Estetyków, Badania Religii, Kognitywistyki czy KreaTyVni)
  • udział w spotkaniach dyskusyjnych („Kinozofia”)
  • praca i rozwój w ramach Samorządu Studentów
  • udział studentów w badaniach naukowych, projektach europejskich i konferencjach
  • spotkania z przedstawicielami biznesu
  • szeroka oferta zajęć fakultatywnych
  • warsztaty i szkolenia organizowane przez podmioty zewnętrzne
  • wydarzenia organizowane przez Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka oraz Inkubator Medialny
  • współpraca z lubelskimi instytucjami kultury (Centrum Spotkania Kultur, Galeria Labirynt, Teatr NN, Teatr im. J. Osterwy, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry czy Centrum Kompetencji Społecznych, Medialnych i Twórczych „Profesus”)
Kierunek prowadzony jest na Wydziale Filozofii i Socjologii.

Szczegółowe informacje o kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Filozofii i Socjologii, sylwetki absolwentów poszczególnych specjalności, aktualnie realizowane plany i programy studi&oacutew, są zamieszczone na stronach internetowych:

wfis.umcs.lublin.pl

filozofia.umcs.lublin.pl