Innowacje na współczesnym rynku pieniężnym – spotkanie

Postępujący w ostatnich latach dynamiczny rozwój technologii powoduje istotne zmiany na rynku finansowym i w systemach płatniczych. Coraz częściej korzystamy z bankowości mobilnej, a banki centralne podejmują prace nad emisją pieniądza cyfrowego (CBDC – Central Bank Digital Currency). Do pełnienia funkcji pieniądza pretendują również kryptowaluty, a w szczególności tzw. stablecoins, czyli stabilne kryptowaluty, których wartość powiązana jest z kursami najważniejszych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. 

W trakcie środowego webinaru przyjrzymy się procesowi upowszechniania pieniądza cyfrowego oraz gospodarczym konsekwencjom tego zjawiska. „Pieniądz cyfrowy i płatności mobilne” oraz „Innowacje na współczesnym rynku pieniężnym” to wiodące tematy przyszłotygodniowej dyskusji. Omówimy również przykład Tanzanii, aby pokazać, jak w warunkach niskiego odsetka osób z rachunkiem bankowym, a jednocześnie zaawansowanej telefonii komórkowej, rozwinęła się bankowość mobilna M-Pesa

Jakim pieniądzem będziemy posługiwali się za kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt lat? Czy przyszłość stanowią płatności mobilne, CBDC, a może kryptowaluty? Czy w miejsce obecnie znanych form pieniądza pojawią się takie, których dziś jeszcze sobie nie wyobrażamy? 

Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci pracujący na co dzień na Wydziale Ekonomicznym UMCS: dr Katarzyna Twarowska oraz dr Konrad Czernichowski z Katedry Gospodarki Światowej i Integracji Europejskiej.

Spotkanie w formule online rozpocznie się 22 czerwca br. o godz. 15:00 na platformie MS Teams.