Inżynieria nowoczesnych materiałów – studia II stopnia

Chcesz zostać Stanisławem Lemem w praktyce? Te studia są właśnie dla Ciebie. Polski pisarz gatunku hard science fiction, autor słynnego „Solarisa”, jeszcze w połowie XX wieku wymyślił wiele z tych urządzeń, z których na co dzień korzystamy. Pamiętacie te urządzenia, na których zapisywano treści odtwarzane na specjalnym urządzeniu?
„Książki to były kryształki z utrwaloną treścią. Czytać można je było przy pomocy optonu” – Stanisław Lem, „Powrót z gwiazd”. Czy to nie są współczesne tablety?

Jeżeli chcesz przyczynić się do rozwoju technologii, rozwinąć swoją wiedzę w zakresie fizyki oraz chemii nowoczesnych materiałów, przeprowadzać eksperymenty w świetnie wyposażonych laboratoriach – to ten kierunek jest dla Ciebie!

Studia magisterskie oferowane przez Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UMCS trwają 3 semestry i zostały zaplanowane z myślą o absolwentach studiów I stopnia kierunków ścisłych (inżynieria nowoczesnych materiałów, fizyka, fizyka techniczna, chemia) oraz biologicznych (m.in. biotechnologia). Przedmioty, które znajdują się w programie studiów, możesz sprawdzić w Uniwersyteckim Systemie Obsługi Studiów. Są to przedmioty poświęcone nanomateriałom funkcjonalnym, technologii materiałowej, tworzywom sztucznym, fotowoltaice czy światłowodom.

Nie mniej ważna w edukacji na kierunku inżynieria nowoczesnych materiałów jest wiedza o nowych nano- i metamateriałach, materiałach magnetycznych oraz technikach ich wytwarzania i modelowania. Obecna gospodarka i przemysł oczekują od wykwalifikowanych pracowników znajomości zagadnień technicznych związanych z produkcją nowoczesnych materiałów.

Możliwość zatrudnienia po studiach m.in.:

  • w instytutach badawczych, przemysłowych centrach rozwojowych lub technologicznych instytucjach badawczych.
  • w placówkach i firmach prowadzących badania kliniczne oraz instytucjach związanych z medycyną, biologią, biotechnologią.
  • w laboratoriach policyjnych oraz w instytucjach wojskowych.
  • w przemysłach chemicznym i biotechnologicznym oraz wszystkich tych, w których produkcja lub usługi oparte są na znajomości zagadnień technicznych związanych z produkcją nowoczesnych materiałów.

Autor: Alena Podviazkina