Miasteczko Akademickie UMCS. Jak wygląda serce studenckiego Lublina?

Miasteczko Akademickie UMCS. Jak wygląda serce studenckiego Lublina?

Miasteczko Akademickie Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie zostało zaprojektowane pod koniec lat 40. XX wieku przez Czesława Gawdzika.  Na bazie jego planu powstał rozbudowany zespół architektoniczno-urbanistyczny o charakterystycznych cechach: – Założenie architektoniczne Miasteczka stanowi obok Osiedla Słowackiego autorstwa Oskara i Zofii Hansenów najcenniejszy zespół tego rodzaju nie tylko w Lublinie, ale jest także wyjątkowe w skali ogólnopolskiej – wyjaśnia dr Hubert Mącik, dyrektor Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W projekcie Czesław Gawdzik uwzględnił liczne połacie zieleni i alejki spacerowe, oddzielił przestrzeń naukowo-dydaktyczną od socjalno-mieszkaniowej, a także ciągi piesze od ciągów komunikacyjnych: – Zespół urbanistyczno-architektoniczny Miasteczka Akademickiego w swojej historii ewoluował płynnie do stanu obecnego. W ciągu siedemdziesięciu pięciu lat zagospodarowywania tego terenu układ komunikacyjny, wyznaczony w zasadniczym zrębie w latach 1948–1949 na podstawie projektów Czesława Gawdzika i Tadeusza Witkowskiego, był stopniowo wypełniany zabudową, początkowo w formach socrealistycznych, a po 1956 roku modernistycznych, aż po czasy nam współczesne – opowiada dr Mącik.

Obecnie najstarsze budynki uniwersyteckie są sukcesywnie modernizowane i dostosowywane do aktualnych potrzeb studentów oraz pracowników uczelni. Kampus wzbogacił się też o nowoczesne obiekty, a kolejne są w budowie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda nasze Miasteczko Akademickie, pokażemy Ci najważniejsze i najciekawsze miejsca. Na końcu artykułu znajduje się galeria przedstawiająca wybrane miejsca naszego kampusu.

Plac Marii Curie-Skłodowskiej z pomnikiem Patronki uczelni

Jest to swego rodzaju serce kampusu naszej uczelni. Wokół placu usytuowana jest większość wydziałów i jednostek administracyjnych, a konkretnie: rektorat, Wydział Ekonomiczny, Wydział Prawa i Administracji, Wydział Filozofii i Socjologii, Wydział Filologiczny, Wydział Historii i Archeologii, Wydział Chemii, Wydział Biologii i Biotechnologii, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki. Na środku placu wznosi się pomnik Marii Curie-Skłodowskiej. Odsłonięcie pomnika miało miejsce podczas obchodów 20-lecia Uniwersytetu, a jednocześnie 30-lecia śmierci Noblistki (1964 rok). Pomnik Marii Curie-Skłodowskiej to blisko 4,5-metrowa rzeźba odlana z brązu, umieszczona na dwuczęściowym postumencie. W pogodne i ciepłe dni chętnie spotykają się pod nim studenci i odpoczywają na ławeczkach wokół placu w przerwie między zajęciami. Żacy korzystają też ze specjalnej przestrzeni rekreacyjnej przy budynku rektoratu, którą zdobią kolorowe ławki.

Biblioteka Główna UMCS

Naprzeciwko placu Marii Curie-Skłodowskiej znajduje się Biblioteka Główna UMCS. Znajdziesz tu wszystkie potrzebne pomoce naukowe. Zasoby naszej biblioteki są bogate: zawierają tradycyjne tytuły książek, czasopism, najstarszych tekstów pisanych, zbiorów kartograficznych, graficznych oraz muzycznych. Oprócz tego każdy wydział dysponuje swoimi czytelniami. Studenci oraz pracownicy uczelni mogą także korzystać z książek i czasopism elektronicznych z licencjonowanych baz danych i Cyfrowej Biblioteki UMCS. W bibliotece znajdują się również przestrzenie sprzyjające wyciszeniu oraz pokoje do wspólnej nauki – wraz z kolegami i koleżankami będziesz tam mógł przygotować prace zaliczeniowe czy przygotować się do egzaminu.

Akademickie Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka

UMCS jako jeden z nielicznych uniwersytetów w Polsce wciąż posiada własne centrum kultury studenckiej. Chatka Żaka istnieje i działa już ponad 55 lat! To wyjątkowe miejsce, w którym odbywają się wystawy, pokazy filmowe, spotkania autorskie oraz wiele innych studenckich inicjatyw związanych z kulturą. To właśnie w tym miejscu wielu znanych dziś lublinian rozpoczynało swoje artystyczne kariery, m.in. Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski z Budką Suflera czy Federacja Bardów. W Chatce Żaka swoją siedzibę mają m.in. redakcja „Pisma Folkowego”, studencka rozgłośnia Radio Centrum UMCS oraz Internetowa Telewizja Akademicka TV UMCS, a także grupa taneczna zMYsł, Zespół Tańca Ludowego UMCS im. Stanisława Leszczyńskiego i Zespół Tańca Towarzyskiego UMCS „Impetus”.

Stołówka akademicka „Trójka”

Stołówka akademicka „Trójka” to zmodernizowana kultowa stołówka nr 3, która od lat 70. XX wieku służyła społeczności akademickiej UMCS. Obiekt przeszedł kapitalny remont zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Obecnie jest to zupełnie nowa przestrzeń, gdzie studenci, doktoranci, pracownicy uczelni, a także mieszkańcy Lublina mogą zjeść zdrowe i smaczne posiłki. Oprócz części gastronomicznej w nowej przestrzeni przygotowana została także specjalna strefa coworkingowa do swobodnej nauki, indywidualnej lub wspólnej pracy i do relaksu.

Domy studenckie

Uniwersytet posiada 9 akademików, w których ma do zaoferowania około 2500 miejsc. Domy studenckie położone są w bezpośrednim sąsiedztwie budynków dydaktycznych oraz w pobliżu centrum miasta. W każdym akademiku do dyspozycji mieszkańców jest sala klubowa oraz sala telewizyjna, a także pokoje tzw. „cichej nauki”.

Centrum Kultury Fizycznej 

Miejsce dla miłośników sportu! To tutaj odbywają się zajęcia z wychowania fizycznego oraz treningi sekcji sportowych. Centrum dysponuje pływalnią, trzema salami sportowymi, siłownią, kortami tenisowymi i boiskami. Trenują tutaj także członkowie Klubu Uczelnianego AZS UMCS, który jest jednym z największych tego typu klubów w Polsce. Zrzesza około 1300 studentów w kilkudziesięciu sekcjach akademickich oraz sekcjach wyczynowych, reprezentując Uniwersytet w województwie lubelskim, Polsce, a także na arenach międzynarodowych. W gronie sportowców ASZS UMCS znajdują się tak utytułowane osoby jak: olimpijki Małgorzata Hołub-Kowalik i Malwina Kopron czy Zuzanna Sklepowicz, Adrianna Sułek, Marcin Lewandowski. Z inicjatywy Centrum Kultury Fizycznej organizowane są także różne imprezy sportowe i rekreacyjne, np.: Bieg o Puchar JM Rektora UMCS, Międzywydziałowe Mistrzostwa UMCS w piłce nożnej, Kozienalia na Sportowo, zawody sportowe dla osób z niepełnosprawnościami.

Kampus Zachodni im. Unii Lubelskiej

Zlokalizowane są tutaj Wydział Artystyczny, Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz nowe siedziby Wydziału Politologii i Dziennikarstwa, a także Wydziału Pedagogiki i Psychologii. To najnowocześniejsze obiekty infrastrukturalne przygotowane na wyzwania XXI wieku. Nowo otwarte budynki polepszają warunki kształcenia studentów i jakości badań naukowych prowadzonych na naszym uniwersytecie.

Nasz kampus uniwersytecki jest przestrzenią unikatową i nowoczesną. W jego obrębie znajdują się nie tylko budynki naukowo-dydaktyczne, lecz także miejsca o innej funkcjonalności, co zapewnia naszym studentom rozwój na wielu różnych płaszczyznach i odpowiada na ich potrzeby związane z kształceniem, indywidualnymi zainteresowaniami oraz pasjami, a także życiem codziennym. Infrastruktura jest stale modernizowana oraz wzbogacana o kolejne obiekty, dzięki czemu może lepiej służyć całej społeczności UMCS.

Niewątpliwą zaletą jest zgrupowanie obiektów uniwersyteckich na jednym obszarze, dzięki czemu studenci nie muszą się daleko przemieszczać – wszędzie bez problemu można dojść pieszo. Kampus położony jest w ścisłym centrum Lublina – w pobliżu znajduje się przychodnia akademicka, wiele sklepów, pubów i kawiarenek, jak również galeria handlowa i kino. W bliskim sąsiedztwie kampusu UMCS jest klimatyczne Stare Miasto oraz Ogród Saski. Nasze Miasteczko Akademickie tętni życiem, rozwija się i pozostaje przestrzenią ciekawych oraz twórczych inicjatyw.

Przyszli studenci z pewnością znajdą tu swoje ulubione miejscea!