Na ostatniej prostej, czyli jak się przygotować do matury

Na ostatniej prostej, czyli jak się przygotować do matury

Matury zbliżają się wielkimi krokami. Przed Tobą czas intensywnej nauki i powtórek, a wszystko po to, by uzyskać jak najlepsze wyniki i dostać się na wymarzony kierunek studiów. O czym warto pamiętać w gorącym okresie przygotowań, aby egzaminy zakończyły się sukcesem? Oto kilka wskazówek.

Grunt to dobre rozeznanie sytuacji i odpowiednia strategia
Rzetelnie i uczciwie oceń swoją wiedzę z poszczególnych przedmiotów zdawanych na egzaminie. Zastanów się, z jakimi tematami radzisz sobie najlepiej, a jakie wymagają uzupełnienia wiadomości. Dzięki temu zorientujesz się, którym zagadnieniom będziesz musiał poświęcić więcej czasu. Następnie opracuj plan nauki. Ustal, jakie zagadnienia będziesz powtarzał bądź zgłębiał każdego dnia. Warto przeplatać różne przedmioty, aby uniknąć monotonii i zmęczenia danym tematem, np. przez godzinę rozwiązuj zadania z matematyki, a potem przez kolejną godzinę powtarzaj słówka z angielskiego.

Sięgaj do źródeł
Zgromadź wszystkie przydatne pomoce naukowe, z których będziesz korzystał w czasie przygotowań do egzaminów: zeszyty z notatkami z lekcji, podręczniki, repetytoria, zbiory ćwiczeń. Warto mieć je pod ręką, aby nie tracić później dodatkowego czasu na ich poszukiwanie.

Systematyczność to klucz do sukcesu
Podobno Mozart skomponował uwerturę do opery „Don Giovanni” w jeden dzień. Nie łudź się jednak, że taka strategia będzie skuteczna w przypadku przygotowań do egzaminów. Nie przyswoisz w jeden dzień wiedzy z kilku przedmiotów. Nie odkładaj więc nauki na ostatnią chwilę. Postaw na systematyczną pracę! Podziel materiał na mniejsze części – łatwiej będzie Ci zapamiętać i uporządkować informacje. Nauka nie będzie też dzięki temu przytłaczająca.

Bądź kreatywny i wykorzystuj swoje mocne strony
Każdy z nas ma indywidualne predyspozycje, które wpływają na to, jak się uczymy. Poszukaj metod, które będą skuteczne dla Ciebie. Jesteś wzrokowcem? Rób notatki, a ważne informacje podkreślaj kolorowymi długopisami. Więcej przyswajasz ze słuchu? Powtarzaj materiał na głos lub umów się na wspólną naukę z koleżanką/kolegą i przepytujcie siebie nawzajem. Mogą Ci się również przydać kolorowe zakładki indeksujące do zaznaczania istotnych informacji. Ciekawą i skuteczną metodą nauki są mnemotechniki, fiszki czy mapy myśli.

Zaprzyjaźnij się z arkuszami maturalnymi
Rozwiązuj jak najwięcej arkuszy egzaminacyjnych próbnych albo z poprzednich lat. Kiedy dostaniesz ten właściwy podczas matury nie będziesz zaskoczony chociażby jego formą czy konstrukcją. Nie będziesz się stresował tym, że coś Cię zaskoczy i zupełnie nie będziesz wiedział, co zrobić i jak rozwiązać zadanie.

Kto pyta, nie błądzi
Nie rozumiesz jakiegoś zagadnienia? Nie potrafisz rozwiązać zadania? Nie wiesz, gdzie szukać informacji na dany temat? Nie bój się prosić o pomoc i zadawać pytania! Skonsultuj się ze swoim nauczycielem – na pewno coś podpowie i wytłumaczy niejasne kwestie. Pomóc mogą Ci też rodzice lub starsze rodzeństwo. Być może w Twojej klasie jest ktoś, kto bardzo dobrze radzi sobie z tematem, który Tobie sprawia trudności. Zapytaj, czy mógłby Ci udzielić wsparcia.

Dbaj o siebie
W ferworze nauki nie zapomnij o odpoczynku. Bez tego szybko dopadnie Cię zmęczenie, co uniemożliwi Ci skuteczną i owocną naukę. Wygospodaruj trochę czasu na inne zajęcia, które pozwolą Ci się zrelaksować i na chwilę oderwać się od pracy. Weź kąpiel, obejrzyj ulubiony serial, poczytaj książkę, poćwicz, pomedytuj. Koniecznie się wysypiaj! Pamiętaj, że podczas snu zarówno mózg, jak i całe ciało się regenerują, a zdobyta wiedza zapisuje się w pamięci długotrwałej, dzięki czemu nie zapomnisz tak szybko tego, czego się nauczyłeś.

Odpowiednia motywacja
Dużo łatwiej realizuje się zamierzone cele, jeśli są one dla nas istotne i dostrzegamy kryjące się za nimi szanse oraz możliwości. Zastanów się, co możesz zyskać dzięki dobrym wynikom z egzaminów i przypominaj sobie o tym w chwilach zniechęcenia lub zwątpienia. Dobrze zdana matura pozwoli Ci dostać się na wybrany kierunek studiów, co umożliwi Ci poszerzanie wiedzy oraz nabywanie umiejętności z zakresu interesującej Cię dziedziny, aby w dalszej perspektywie podjąć ciekawą i satysfakcjonującą pracę zawodową. Pomyśl też o tym, że nauka do matury może być bardzo dobrym przygotowaniem do czekających Cię na studiach sesji egzaminacyjnych. Będziesz już wiedział, jakie metody nauki przynoszą najlepsze rezultaty.

Nastawienie to mała rzecz, która robi dużą różnicę
Na wynik istotny wpływ ma również nastawienie. Nie zakładaj zatem z góry, że sobie nie poradzisz – to może być samospełniająca się przepowiednia. Zachowaj spokój, skup się na nauce i bądź dobrej myśli! Zobaczysz, że świetnie Ci pójdzie!

Przygotowania do egzaminów maturalnych wiążą się z dużym nakładem pracy i wysiłkiem. Jeśli jednak podejdziesz do tego wyzwania ze spokojem i rozsądkiem, uda Ci się efektywnie wykorzystać pozostały czas. Może to być dla Ciebie cenne i rozwijające doświadczenie, które zaowocuje bardzo dobrymi wynikami egzaminów.

Powodzenia!