Podsumowanie Drzwi Otwartych UMCS 2022

Podsumowanie Drzwi Otwartych UMCS 2022

Wraz z pierwszym dniem wiosny, czyli 21 marca br. na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpoczęły się Drzwi Otwarte w formie hybrydowej – największe wydarzenie skierowane do kandydatów na studia. Młodzież miała okazję osobiście sprawdzić, jak studiuje się na UMCS oraz dlaczego warto stać się częścią naszej społeczności akademickiej. Program główny wydarzenia odbywał się na Wydziale Prawa i Administracji oraz w budynku Wydziału Ekonomicznego, a pozostałe atrakcje miały miejsce na wszystkich wydziałach oraz w jednostkach ogólnouczelnianych.

1075 dni – tyle czasu minęło od ostatniej edycji Drzwi Otwartych w formule stacjonarnej na naszym Uniwersytecie. Po niemal trzech latach, w dniu inauguracji powróciliśmy do spotkań stacjonarnych. Drzwi Otwarte UMCS uroczyście zainaugurowali przedstawiciele władz rektorskich: JM Rektor UMCS – prof. Radosław Dobrowolski oraz Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia – prof. Dorota Kołodyńska. Powitali gości w murach naszej uczelni oraz zachęcili maturzystów do podjęcia studiów na UMCS.

Jak co roku program Drzwi Otwartych był bogaty w liczne i zróżnicowane atrakcje łącznie przygotowano ponad 400 punktów programu. Niezmiennie, ogromnym zainteresowaniem cieszyły się spotkania z pracownikami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Przedstawicielki OKE omówiły moduły matury z języka polskiego, matematyki i języka obcego, a także przekazały tegorocznym maturzystom praktyczne wskazówki, które ułatwią pisanie egzaminu dojrzałości. W stacjonarnej formule Drzwi Otwartych nie zabrakło też prezentacji oferty uczelni, ciekawych warsztatów edukacyjnych, jakie prowadzili studenci zagraniczni, konsultacji z doradcami zawodowymi oraz psychologami, jak również przedstawicielami Biura Spraw Studenckich i programu Santander Universidades  zachęcającymi do korzystania ze stypendiów i staży.

Podczas całego dnia zorganizowane zostały także wycieczki po kampusie w języku polskim i ukraińskim. Uczestnicy mogli również przemieszczać się między Kampusem Zachodnim im. Unii Lubelskiej, a przystankiem „UMCS 01” specjalnie przygotowanym autobusem MPK. Strzałem w dziesiątkę okazała się gra miejska „Poznaj UMCS”, rozegrana na terenie Miasteczka Akademickiego oraz we wszystkich wydziałach Uniwersytetu. Finał zabawy stanowiło losowanie zwycięzców, zorganizowane na żywo na profilu UMCS-u na Facebooku. Nie lada atrakcją była też ustawiona na placu Marii Curie-Skłodowskiej fotościanka. Odwiedzający licznie korzystali z możliwości wykonania wspólnego zdjęcia z patronką naszej Alma Mater.

W tym samym czasie wielbiciele rozgrywek sportowych wzięli udział w rozgrywkach Integracyjnego Turnieju o Puchar JM Rektora UMCS, który przez cały dzień odbywał się w Centrum Kultury Fizycznej. Drużyny rywalizowały w takich dyscyplinach jak: piłka nożna kobiet i mężczyzn, koszykówka, pływanie, tenis stołowy, a także boccia, szachy czy siatkówka na siedząco. Wyjątkowym momentem była symultana, którą dr Dominik Szurgot (niewidomy zawodnik) rozegrał z czterema rywalami – wygrywając z trzema graczami.

Z kolei pasjonaci języka angielskiego mogli wziąć udział w finale VII edycji konkursu językowego „Faces of America”, zorganizowanego na Wydziale Filozofii i Socjologii. Głównym celem konkursu jest promowanie znajomości języka angielskiego i podniesienie poziomu umiejętności językowych wśród uczniów szkół ponadpodstawowych, a także popularyzowanie szeroko rozumianej wiedzy na temat kultury amerykańskiej. Tegorocznymi laureatami zostali uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Toruniu.

Podczas Drzwi Otwartych UMCS uczniowie licznie odwiedzali również ACKiM Chatkę Żaka, gdzie brali udział w warsztatach artystycznych, mieli okazję obejrzeć występy grup artystycznych, a także wziąć udział w warsztacie radiowym w Radiu Centrum oraz telewizyjnym w TV UMCS. W Chatce Żaka ulokowane zostało też stoisko Zarządu Uczelnianego Samorządu Studentów UMCS, gdzie kandydaci zapoznawali się z działalnością ZUSS-u i chętnie sprawdzali swoje umiejętności w „Jendze”.

Z myślą o osobach niemogących uczestniczyć w formie stacjonarnej Drzwi Otwartych zarówno wydziały, jak i jednostki ogólnouczelniane od rana przygotowały ofertę wirtualnych warsztatów, wykładów czy konsultacji. Natomiast od godziny 17:00 kandydaci mogli obejrzeć webinar ogólnouniwersytecki – podczas transmisji o funkcjonowaniu UMCS, szerokich możliwościach rozwoju osobistego oraz kariery, czy procesie rekrutacji opowiedzieli: JM Rektor – prof. Radosław Dobrowolski, Prorektor ds. studentów i jakości kształcenia – prof. Dorota Kołodyńska, Pełnomocnik Rektora ds. studenckich – mgr Justyna Rokita-Kasprzyk, przedstawicielka Biura Rekrutacji – mgr Monika Piątek. Z kolei o tym, w jaki sposób zorganizować sobie czas wolny mówili: prezes AZS UMCS – mgr Rafał Walczyk, wiceprzewodnicząca ZUSS UMCS – Paulina Jamrozik oraz dyrektor ACKiM UMCS Chatka Żaka – mgr Izabela Pastuszko.

O godzinie 18:00 na profilu UMCS na platformie Facebook odbyło się „na żywo” spotkanie online z gościem specjalnym – drem Dawidem Myśliwcem, autorem kanału „Naukowy Bełkot”. Twórca opowiedział o najdziwniejszych pomysłach na leczenie ludzi w historii. Uczestnicy live’a wzięli także udział w konkursie – nagrodami były książki podpisane przez dra Myśliwca.

We wtorek natomiast odbyło się stacjonarne spotkanie z Mateuszem Święcickim – uznanym dziennikarzem sportowym. Podczas warsztatów uczestnicy rozmawiali o współczesnym dziennikarstwie sportowym w Polsce i na świecie, a także o najnowszych wydarzeniach ze świata piłki nożnej. 

Drzwi Otwarte trwały w formule zdalnej trwały do piątku. Maturzyści korzystali z warsztatów ze studentami obcokrajowcami, spotkań z psychologami czy konsultacji dotyczących doradztwa zawodowego. Przez ten czas nasza uczelnia w sposób szczególny była otwarta na przyszłych studentów. 

Zwieńczeniem całego tygodnia były Drzwi Otwarte Wydziału Zamiejscowego w Puławach odbywające się w piątek – 25 marca br. Wykłady, prezentacje, warsztaty z preparatyki kosmetyków to jedne z wielu atrakcji, które czekały na tegorocznych gości. Maturzyści mieli poznać prężnie działające koła naukowe, porozmawiać z wykładowcami, wysłuchać ciekawych wystąpień czy wziąć udział w warsztatach. Wśród atrakcji przygotowanych dla naszych kandydatów były wykłady poświęcone aktywności fizycznej, administracji publicznej, polityki ekonomicznej UE, kryminologii czy inteligentnym materiałom. Ponadto, uczestnicy mieli okazję zobaczyć widowiskowe pokazy chemiczne i sportowe.

Po niemal trzech latach przerwy Drzwi Otwarte UMCS 2022 wzbudziły ogromne zainteresowanie wśród kandydatów na studia. Maturzyści odwiedzając nas zarówno w realnych, jak i wirtualnych murach sprawdzili osobiście ofertę uczelni oraz mogli poznać członków Alma Mater. Nasi żacy oraz pracownicy przybliżyli im atmosferę, która na co dzień tworzy klimat studiowania na UMCS.