Wyrusz w podróż z Turystyką historyczną

Wyrusz w podróż z Turystyką historyczną

Z czym kojarzy Ci się „turystyka historyczna”? Najpewniej z podróżowaniem po nieznanych bądź często zapomnianych miejscach, które kryją w sobie niebywałe historie. Z pewnością też z częstymi wyprawami z plecakiem i kompasem w ręku, a być może nawet z planowaniem i konstruowaniem własnych tras turystyczno-historycznych, po których lubisz oprowadzać całe grupy zwiedzających. Jeśli tak, jesteś wymarzonym kandydatem na studia na Turystyce historycznej

Jesteś ciekawy świata, interesujesz się kulturą, historią regionu, a przypadkowa uliczka czy zapomniane miejsca stają się dla Ciebie ciekawą opowieścią, którą dzielisz się z innymi. Na branżę turystyczną patrzysz przy tym jak na wymarzoną „przestrzeń wyzwań”, forum realizacji oryginalnych pomysłów i kreowania zupełnie nowych atrakcji „z historią w tle”. Dobrze rokujesz! Na początek możesz pomyśleć o uprawnieniach pilota wycieczek, a kiedy tak zdobyte doświadczenia połączysz z teorią poznaną na zajęciach uniwersyteckich, Twoje przyszłe biuro podróży stanie się „okrętem”, na którego pokład ciągle wsiadać będzie duża liczba chętnych.

Zanim jednak wyruszysz w podróż w kierunku „Turystyki historycznej”, przygotuj plecak, weź do ręki mapę, usiądź wygodnie w fotelu i przeczytaj o jednym ze spotkań, które miało miejsce w maju na Wydziale Historii i Archeologii w ramach cyklu: Spotkanie z Absolwentem

„Klaudia i Krzysztof Rogowscy prowadzą w mediach społecznościowych profil, gdzie dzielą się wrażeniami i relacjami z ciekawych wypraw. Dotąd, podróżując ze swoim pupilem, 11-letnim psem Bodkiem, zwiedzili już 16 krajów. Klaudia jest absolwentką studiów historycznych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, obecnie uczestniczką Szkoły Doktorskiej warszawskiej uczelni, a Krzysztof rozwija swoją naukową karierę na uczelni technicznej. W formie online pokazują swoją wspólną pasję – podróżowanie. 

Stanowią oni doskonały przykład połączenia nauki oraz podróżowania z historią. Obecni na spotkaniu przekonali się, że wiedza o przeszłości lub potrzeba jej pogłębiania, szeroko pojmowanej edukacji historycznej – są dzisiaj najważniejszymi motorami rozwoju nowoczesnej turystyki. Dzięki temu odwiedzimy zarówno opuszczony kościół w Kamionce, ale trafimy też do zadymionej mongolskiej jurty…”.

Wykształcenie turystyczno-historyczne daje wiele możliwości rozwoju zawodowego. Odnajdziesz się w roli pilota wycieczek, przewodnika terenowego, animatora czasu wolnego, pracownika lub właściciela biura podróży, autora przewodników, map i materiałów promocyjnych, rekonstruktora, blogera…, a nie jest to pełny pakiet możliwości. Zapewne, dzięki Twojej inwencji i zapałowi uda się go poszerzyć! 

Pamiętaj, że krajowe i międzynarodowe wymiany studenckie (Erasmus+, MOST), aktywność w Kole Naukowym Studentów Krajoznawców UMCS, Kole Amatorów Antyku (którzy ze swoimi rekonstrukcjami podróżują po całej Europie!), oraz reportaże pisane do studenckiego czasopisma „Podróżnik Historyczny” pomogą Ci w realizacji Twoich pomysłów.

Autor:
dr Paulina Litka


Czy chcesz połączyć pasję z biznesem?
W wirze przygody przepaść z kretesem
i zrobić z tego sposób na życie?
Studia proponujemy najlepsze w świecie!

Więc jeśli lubisz z historią podróże,
te bardzo małe i te całkiem duże,
Turystyka historyczna na Ciebie już czeka!
Chodź do nas na studia i dłużej nie zwlekaj!

 

Autor wiersza: 
mgr Magdalena Jabłońska-Kwiecień