Socjologia – 6 kierunków na Wydziale Filozofii i Socjologii

Każdy z nas żyje w społeczeństwie, ale nie każdy jest w pełni świadomy, jakimi prawami się ono rządzi. Jeśli chcecie zgłębić tajniki socjologii, studiujcie ją u nas! Dzięki temu rozwiniecie szereg kompetencji pozwalających badać społeczeństwo na różnych poziomach, poznacie odpowiednie narzędzia analityczne oraz zrozumiecie globalne i lokalne zjawiska społeczne, które obserwujemy we współczesnym świecie. Czeka was kariera w korporacjach biznesowych, medialnych, ośrodkach badawczych i organizacjach pozarządowych.

Opis

Bez socjologii trudno zrozumieć współczesny świat: Jak Internet zmienia warunki życia i pracy? Czy w przyszłości zniknie rodzina, państwo narodowe, demokracja? Skąd u niektórych rodziców bierze się brak zaufania do szczepionek? Czy ludzkości uda się poradzić z problemem zmiany klimatu? Jeśli ciekawią Cię odpowiedzi na takie pytania, socjologia jest dla Ciebie!

Dlaczego socjologia?
  • preferujemy aktywne metody nauczania: ok. 70% zajęć to ćwiczenia, laboratoria i konwersatoria
  • profil praktyczny: czyli dużo czasu na praktyki zawodowe
  • ponad 40% zajęć to przedmioty do wyboru.
  • możliwość kontynuacji socjologii na II stopniu studiów
Perspektywa zatrudnienia
  • ośrodki badań opinii publicznej i rynku
  • administracja rządowa i samorządowa
  • dynamicznie rozwijający się sektor organizacji pozarządowych
  • korporacje biznesowe i medialne, działy zajmujące się zasobami ludzkimi
  • instytucje związane z edukacją, kulturą czy ochroną zdrowia
Uzyskasz umiejętności i kompetencje
  • szerokiego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość: socjologia kultury, mobilności i migracji narodu i grup etnicznych, rynku pracy, zdrowia i innych obszarów życia społecznego
  • konstruowania narzędzi badawczych i przeprowadzania badań społecznych
  • obsługi specjalistycznych programów do statystycznej analizy danych
  • aplikowania o środki na realizację projektów społecznych oraz zarządzania, rozliczania i ewaluacji ich efektów
  • tzw. kompetencje miękkie zapewnią warsztaty: Techniki skutecznego uczenia się, Warsztaty myślenia projektowego, Komunikacja interpersonalna i wystąpienia publiczne, Podstawy przedsiębiorczości, Absolwent na rynku pracy
Możliwości w trakcie studiów
  • programy wymiany studenckiej, zarówno krajowe (MOST), jak i zagraniczne (Erasmus+),
  • atrakcyjne praktyki w instytucjach kultury, organizacjach samorządowych i rządowych oraz III sektora
  • treningi z doświadczonymi trenerami oraz coachami
  • rozwój zainteresowań w studenckich kołach naukowych (m.in. Tańczących Filozofów, Estetyków, „Doradztwo i komunikacji w biznesie”, Badania Religii, Kognitywistyki czy KreaTyVni)
  • udział w spotkaniach dyskusyjnych („Kinozofia”)
  • praca i rozwój w ramach Samorządu Studentów
  • udział studentów w badaniach naukowych, projektach europejskich i konferencjach
  • spotkania z przedstawicielami biznesu
  • szeroka oferta zajęć fakultatywnych
  • warsztaty i szkolenia organizowane przez podmioty zewnętrzne
  • wydarzenia organizowane przez ACK „Chatka Żaka” oraz Inkubator Medialny,
  • współpraca z lubelskimi instytucjami kultury (Centrum Spotkania Kultur, Galeria Labirynt, Teatr NN, Teatr im. J. Osterwy, Pracownia Sztuki Zaangażowanej Społecznie – Rewiry czy Centrum Kompetencji Społecznych, Medialnych i Twórczych „Profesus”).

Kierunek prowadzony jest na Wydziale Filozofii i Socjologii.

Uwagi: Szczegółowe informacje o kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Filozofii i Socjologii, sylwetki absolwentów poszczególnych specjalności, aktualnie realizowane plany i programy studiów, są zamieszczone na stronach internetowych:

socjologia.umcs.lublin.pl