UCHWAŁA Nr XXIV –34.4/20 Senatu Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie z dnia 26 lutego 2020 r. w sprawie rekrutacji do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych roku akademickim 2020/2021 Na podstawie art. 200 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (tj. Dz.U. z 2020 poz. 85), zwanej dalej Ustawą, Senat Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ustala następujące zasady przyjmowania kandydatów w roku akademickim 2020/2021 do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych prowadzonej przez Uniwersytet Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie:
1. O przyjęcie do szkoły doktorskiej może ubiegać się osoba, która posiada tytuł zawodowy magistra, magistra inżyniera albo równorzędny, albo osoba, o której mowa w art. 186 ust. 2 Ustawy.
2. Warunkiem dopuszczenia kandydata do postępowania rekrutacyjnego jest założenie przez niego osobistego konta w Systemie Internetowej Rejestracji Kandydatów, zwanym dalej IRK. IRK funkcjonuje pod adresem: irk.umcs.lublin.pl. Kandydaci korzystają z dostępu do IRK we własnym zakresie.
3. Po założeniu konta w IRK kandydat wybiera szkołę doktorską oraz wskazuje dyscyplinę naukową w jakiej zamierza przygotować rozprawę doktorską.
4. Kandydat do szkoły doktorskiej składa:
1) podanie o przyjęcie do szkoły doktorskiej wygenerowane z systemu IRK;
2) kopię dyplomu poświadczającą posiadanie tytułu zawodowego magistra, magistra inżyniera albo równorzędny wraz z suplementem, o ile został wydany (oryginały dokumentów do wglądu) lub dyplom, o którym mowa w art. 326 ust. 2 pkt 2 lub 327 ust. 2 Ustawy dający prawo do ubiegania się o nadanie stopnia doktora w państwie wktórego systemie szkolnictwa wyższego działa uczelnia, która go wydała z zastrzeżeniem pkt. 3;
3) w przypadku osób, o których mowa w art. 186 ust. 2 Ustawy kopię dyplomu ukończenia studiów pierwszego stopnia wraz z suplementem, o ile został wydany (oryginały dokumentów do wglądu) lub zaświadczenie o ukończeniu trzeciego roku studiów jednolitych magisterskich;
4) aktualną fotografię, zgodną z wymaganiami obowiązującymi przy wydawaniu dowodów osobistych w Polsce;
5) dokumentację potwierdzającą dotychczasowy dorobek naukowy Kandydata:
a) obowiązkowo:
-CV naukowe,
-dokumentację potwierdzającą czynny udział w konferencjach naukowych lub kołach naukowych lub projektach badawczych,
-opinię o predyspozycjach do pracy naukowej, sporządzoną przez osobę co najmniej ze stopniem doktora,
b) dobrowolnie:
-publikacje naukowe lub,
-wykonane recenzje publikacji naukowych lub,
-certyfikaty potwierdzające znajomość języków obcych lub,
-dyplom doktorski.
6) zarys projektu badawczego w odniesieniu do dyscypliny naukowej w jakiej kandydat zamierza przygotować rozprawę doktorską.
5. Kandydaci zakwalifikowani do szkoły doktorskiej zobowiązani są do wprowadzenia elektronicznej wersji fotografii na osobiste konto w systemie IRK oraz do wniesienia opłaty za wydanie elektronicznej legitymacji doktoranta w wysokości ustalonej przez ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego.
Szczegółowe zasady oceny kandydatów do Szkoły Doktorskiej Nauk Społecznych prowadzonej przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
1. Postępowanie rekrutacyjne ma charakter konkursowy i składa się z dwóch etapów.
2. Etap pierwszy obejmuje ocenę:
1) zarysu projektu badawczego przygotowanego przez kandydata do szkoły w odniesieniu do dyscypliny naukowej w jakiej zamierza przygotować rozprawę doktorską – do 30 punktów na którą składa się przyznanie punktów za:
a) oryginalność / wartość naukową projektu: 0 –10 punktów,
b) poziom przygotowania teoretycznego / bibliografia: 0 –7 punktów,
c) poprawność metodologiczna projektu: 0 –7 punktów,
d) wykonalność projektu w czasie kształcenia w szkole doktorskiej: 0 –6 punktów;
2) dokumentacji potwierdzającej dotychczasowy dorobek naukowy kandydata –do 10 punktów.
3. Etap drugi obejmuje rozmowę kwalifikacyjną, podczas której kandydat może otrzymać maksymalnie 60 punktów za:
1) uzasadnienie merytoryczne wyboru tematu: 0 –20 punktów;
2) orientację w problematyce związanej z zarysem projektu badawczego: 0 –20 punktów;
3) znajomość metodologii: 0 –20 punktów.
4. Łącznie kandydat może uzyskać 100 punktów.
5. Do rozmowy kwalifikacyjnej zostaną dopuszczeni kandydaci, którzy z etapu pierwszego uzyskają co najmniej 30 punktów.
6. Spośród kandydatów, którzy uzyskali co najmniej 35 pkt. z rozmowy kwalifikacyjnej tworzona jest lista rankingowa. O miejscu kandydata na liście rankingowej decyduje łączna liczba uzyskanych punktów.