Za nami webinar ogólnouniwersytecki w ramach Drzwi Otwartych UMCS 2022
Magdalena Drwal | opublikowano |
21 marca br. odbył się webinar ogólnouniwersytecki, który zapoczątkował cykl wydarzeń onlinie ukazujących możliwości i potencjał dydaktyczny Uniwersytetu. Inicjatywa ma na celu m.in. prezentację oferty kształcenia wszystkich wydziałów UMCS. Wyjątkowy program pozwoli kompleksowo poznać naszą Uczelnię.
Cykl webinarów zainaugurowała rozmowa z Rektorem, prof. Radosławem Dobrowolskim: — Jesteśmy uczelnią dużą, a jednocześnie kompaktową jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni – wszystkie wydziały i jednostki organizacyjne Uniwersytetu znajdują się na relatywnie małej przestrzeni. Położenie i zwarta zabudowa kampusu sprawia, że wszędzie jest blisko – dokładnie taka idea przyświecała nam przy projektowaniu czy rewitalizacji Miasteczka Akademickiego UMCS — zaznaczył Rektor. — Fakt, że jesteśmy jedną z największych uczelni w Polsce, a na pewno największą po tej stronie Wisły oznacza, że oferta dydaktyczna Uczelni rokrocznie odpowiada na potrzeby tysięcy kandydatów na studia — podkreślił. — Chciałbym zapewnić wszystkich kandydatów, że podejmą tutaj studia to niezależnie od wybranego kierunku będą mieli możliwość rozwoju zarówno swoich pasji i zainteresowań badawczych, jak i pozanaukowych. (…) Kulturę akademicką i sport akademicki mamy na naprawdę najwyższym poziomie w skali kraju — dodał.
Następnie głos zabrała prorektor ds. studentów i jakości kształcenia, prof. Dorota Kołodyńska, która zachęciła tegorocznych maturzystów do podjęcia studiów na naszej Uczelni: — Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej jest miejscem posiadającym wyjątkową atmosferę. Zapraszamy do nas, bo mamy pewność, że zdobędziecie Państwo tutaj wiedzę na wymarzonym kierunku studiów. Będziecie mogli jednocześnie rozwijać swoje pasje, jak i miło spędzać czas.
Z kolei pełnomocnik Rektora ds. studenckich, Justyna Rokita-Kasprzyk omówiła zakres działalności Biura Spraw Studenckich oraz kwestie związane z licznymi stypendiami dostępnymi dla studentów już od pierwszego semestru kształcenia. Poruszyła również temat pozostałych form wsparcia materialnego.
Monika Piątek z Biura Rekrutacji UMCS opowiedziała widzom o procesie rekrutacji na studia oraz przybliżyła ofertę edukacyjną: — 1 kwietnia br. rusza rekrutacja na studia na Uczelni, a na portalu www.rekrutacja.umcs.pl znajdują się wszelkie sprawdzone i niezbędne informacje dotyczące tego procesu. Aplikanci mogą wybierać spośród ponad 80 kierunków na 12 wydziałach znajdujących się w Lublinie oraz Wydziale Zamiejscowym w Puławach — powiedziała Piątek. W nadchodzącym roku akademickim 2022/2023 proponujemy kandydatom nowe kierunki prowadzone zarówno w języku polskim, jak i w języku angielskim: — Na pierwszym stopniu będą to techniki kryminalistyczne, międzynarodowe stosunki gospodarcze, biobezpieczeństwo, natomiast na drugim e-edytorstwo i techniki redakcyjne. Z kolei dla osób chcących studiować w języku obcym Business Analitics oraz Technical Physics.
Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów podczas webinaru reprezentowała Paulina Jamrozik, wiceprzewodnicząca organizacji. Jamrozik opowiedziała o licznych działaniach prowadzonych przez ZUSS, w tym wydarzeniach kulturalnych: — Z okazji Dnia Kobiet zorganizowaliśmy koncert Piotra Cugowskiego połączony z warsztatami Chatki Kobiet, a w planach mamy już powrót do Lubelskich Dni Kultury Studenckiej.
Izabela Pastuszko, dyrektor Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka zaznaczyła jak znaczącą rolę na mapie kulturalnej Polski i miasta pełni obiekt: — Chatka Żaka to miejsce unikatowe, gdzie działają media akademickie oraz szeroko rozumiana kultura. Ułożyliśmy sześć linii programowych: ruch, dźwięk, kadr, słowo, lifestyle, visual art i poruszamy się w tych wszystkich obszarach. Nie ma w Polsce drugiego miejsca, które zajmuje się kulturą studencką i mediami akademickimi w tak kompleksowy sposób jak my — podkreśliła dyrektor Pastuszko. — Mam nadzieję, że przyszli studencki przyjdą do nas i sami sprawdzą jak wiele możliwości się tu koncentruje. Chatka Żaka to również miejsce praktyk studenckich, staży i wielu długofalowych projektów.
Rafał Walczyk, prezes AZS UMCS Lublin opowiedział, m.in. o programie „Najlepsi z Najlepszych! 4.0.”, programie dwutorowej kariery czy sekcjach sportowych: — Skupiamy blisko 40 sekcji sportowych – zarówno akademickich, jak i wyczynowych. Studenci mogą rozwijać się praktycznie w każdej dyscyplinie sportu — zapewnia Walczyk. — Możemy pochwalić się również osiągnięciami dwóch naszych członkiń, które są medalistkami Igrzysk Olimpijskich. W tym roku akademickim utworzyliśmy również sekcje z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, a wszystkie obiekty są dostosowane pod względem architektonicznym.
W trakcie trwania webinaru istniała możliwość rozmowy z pracownikami oraz zadawania pytań na chacie na żywo.
Webinar dostępny jest na uniwersyteckim profilu na Facebooku oraz kanale YouTube.
Zapraszamy na kolejne wirtualne spotkania!
W każdy poniedziałek, środę i piątek o godz. 17:00 na naszym profilu na Facebooku!
Centrum Promocji UMCS we współpracy z Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka oraz TV UMCS zrealizuje 14 wirtualnych spotkań z pracownikami naukowymi oraz studentami Uczelni. Wirtualne spotkania i rozmowy prowadzi student współpracujący z TV UMCS – Michał Częstochowski.