Co zrobię po studiach? Perspektywy zawodowe po WPiA
Magdalena Drwal | opublikowano |
Studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie to nie tylko możliwość zdobycia solidnej wiedzy prawniczej, ale także otwarcie drzwi do wielu fascynujących ścieżek zawodowych. Dzięki różnorodności kierunków studiów, absolwenci mają szeroki wachlarz możliwości do wyboru, w zależności od swoich zainteresowań i aspiracji zawodowych.
Po ukończeniu studiów na kierunku: prawo, administracja czy bezpieczeństwo wewnętrzne zdobędziesz solidne fundamenty, umożliwiające pracę jako prawnik, urzędnik oraz specjalista ds. bezpieczeństwa. Tym samym, zapewnisz sobie stabilne i perspektywiczne ścieżki kariery.
W szczególności:
- prawo: możliwość podjęcia pracy w kancelariach prawnych, instytucjach państwowych, a także przedsiębiorstwach jako doradcy prawni, radcy czy adwokaci. Absolwent będzie przygotowany do wykonywania zawodów prawniczych, takich jak m.in.: sędzia, adwokat, radca prawny, notariusz, prokurator, referendarz sądowy, komornik sądowy, kurator sądowy.
- kierunek prawno-administracyjny: urzędy administracji publicznej, instytucje Unii Europejskiej oraz organy organizacji międzynarodowych.
- studia prawno-biznesowe i prawno-menedżerskie: przedsiębiorstwa, organizacje i instytucje (zwłaszcza pozarządowe) na stanowiskach operacyjnych i kierowniczych; przygotowanie do prowadzenia własnej działalności gospodarczej
Wybierając kierunek administracja, zdobędziesz nie tylko teoretyczną wiedzę na temat funkcjonowania administracji publicznej, ale także praktyczne umiejętności niezbędne do efektywnej pracy w organach administracji publiczanej na różnych szczeblach, a także w organizacjach pozarządowych czy firmach zajmujących się zarządzaniem.
Kierunek bezpieczeństwo wewnętrzne, przygotowuje Cię do pracy w obszarze ochrony bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Absolwenci tego kierunku mogą znaleźć zatrudnienie w różnych instytucjach państwowych zajmujących się zapewnieniem bezpieczeństwa narodowego, organach ścigania, a także w firmach działających w sektorze bezpieczeństwa oraz w agencjach ochrony.
- bezpieczeństwo wewnętrzne: instytucje odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa i ochronę jego interesów, takie jak: Policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna, Służba Celno Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, a także w sektorze prywatnym – jako specjaliści z zakresu bezpieczeństwa.
- kryminologia: organy wymiaru sprawiedliwości (sądy, jednostki prokuratury), służby mundurowe (w szczególności Policja i Służba Więzienna), organizacje pozarządowe, które zajmują się działalnością resocjalizacyjną i wychowawczą, laboratoria kryminalne oraz organy administracji publicznej.
Podjęcie studiów na Wydziale Prawa i Administracji UMCS w Lublinie stwarza możliwość przygotowania teoretycznego. Umożliwia także zdobycie praktycznych umiejętności oraz cennej wiedzy specjalistycznej, co pozwala absolwentom na skuteczne konkurowanie na rynku pracy zarówno w kraju, jak i za granicą.
—
Szczegółowe opisy kierunków i zasady przyjęć znajdziesz w systemie rekrutacyjnym.
www.irk.umcs.pl – rejestracja startuje 17 kwietnia!
Justyna Stępniak