Kognitywistyka – 6 kierunków na Wydziale Filozofii i Socjologii

Fascynujecie się sztuczną inteligencją, ale wasi rodzice zawsze chcieli, byście poszli na medycynę? Da się to pogodzić! Kognitywistyka to kierunek dla osób, które chcą zgłębić tajniki ludzkiego umysłu. Poznacie kwestie związane z neuropsychologią, neuroinformatyką, lingwistyką, filozofią czy BigData, które przydają się w dzisiejszym świecie opartym na nowoczesnej technologii. To interdyscyplinarne studia, w których rozwiniecie język angielski, logiczne myślenie, umiejętności współpracy i wiedzę na temat mózgu z obszaru biologiczno-psychologicznego. Czeka was kariera w sektorze IT, marketingu lub jednostkach naukowo-badawczych.

Jeśli jesteście zainteresowani, zapraszamy do rekrutacji!

Dlaczego kognitywistyka?

Studiuj jednocześnie: psychologię, neuronaukę, sztuczną inteligencję (AI), językoznawstwo i filozofię dzięki kognitywistyce! Kognitywistyka nie tylko odpowiada na pytania o poznanie (umysł) człowieka w kategoriach każdej z powyższych dyscyplin, ale daje również studentowi perspektywę interdyscyplinarną: to samo zjawisko umysłowe (np. pamięć, świadomość, percepcja, rozwiązywanie problemów, podejmowanie decyzji) ujmowane jest z perspektywy m.in. neuroinformatyka, psycholingwisty czy neuropsychologa. Nasi studenci mają możliwość realizacji pasji badawczych poza zajęciami w Laboratorium Multimodalności i w Pracowni Sztucznej Inteligencji.

Absolwent kognitywistyki – dzięki interdyscyplinarnemu wykształceniu – doskonale odnajdzie się w rzeczywistości neuromarketingu, chatbotów, robotyki, czy BigData. Dzięki wybranym kursom w języku angielskim nasi studenci sprawnie posługują się tym językiem.

Jakość kształcenia na kognitywistyce potwierdzona jest zewnętrznym audytem i certyfikatami: Studia z Przyszłością i Lider Jakości Kształcenia.

Umiejętności i kompetencje kognitywisty
  • dobra znajomość zaawansowanych narzędzi informatycznych i umiejętności programistyczne
  • znajomość metod badań psychologicznych
  • umiejętności analityczne, perswazyjne i retoryczne
  • umiejętność współpracy w zespołach
  • kompetencje w zakresie metod rozwiązywania problemów i podejmowania decyzji
Perspektywa zatrudnienia
  • branża IT: obsługa i zarządzanie systemami informatycznymi
  • projektowanie elementów systemów sztucznej inteligencji
  • analiza i zarządzanie BigData
  • nowe media
  • marketing i PR
  • jednostki naukowo-badawcze
Możliwości rozwoju
  • działalność w Kole Kognitywistyki UMCS
  • Laboratorium Multimodalne (eye-tracking, VR, rejestracja aktywności ciała)
  • Pracownia Sztucznej Inteligencji
  • wymiana studencka z zagranicznymi ośrodkami kognitywistycznymi
Oferujemy m.in. następujące kursy
  • językoznawstwo kognitywne
  • psychologia poznawcza i rozwojowa
  • neuronauka poznawcza
  • podstawy programowania
  • elementy sztucznej inteligencji i robotyki
  • neuro- i psycholingwistyka
  • neuromodelowanie
  • filozofia umysłu
  • Design
  • Media

Kierunek prowadzony jest na Wydziale Filozofii i Socjologii.

Szczegółowe informacje o kierunkach studiów prowadzonych na Wydziale Filozofii i Socjologii, sylwetki absolwentów poszczególnych specjalności, aktualnie realizowane plany i programy studi&oacutew, są zamieszczone na stronach internetowych:

wfis.umcs.lublin.pl

kognitywistyka.umcs.lublin.pl