Logopedia z audiologią – kierunek przyszłości!

Logopedia z audiologią – kierunek przyszłości!

Logopedia z audiologią jest jedynym o tej specjalności kierunkiem studiów w Polsce. Zajęcia prowadzone są przez pracowników Katedry Logopedii i Językoznawstwa Stosowanego UMCS (najstarszej w kraju placówki naukowej zajmującej się zaburzeniami mowy) i pracowników Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu w Warszawie. Instytut ten, pod kierunkiem prof. Henryka Skarżyńskiego, zdobył światową renomę w przywracaniu słuchu osobom niesłyszącym poprzez wszczepianie implantów ślimakowych. Logopedia z Audiologią w UMCS to jedyny tego typu kierunek studiów o profilu praktycznym w Polsce.

Absolwenci logopedii z audiologią w UMCS są w pełni przygotowani do diagnozowania i prowadzenia terapii zaburzeń mowy i słuchu na poziomie poradnictwa ogólnego w placówkach oświatowych (przedszkolach, masowych szkołach podstawowych i gimnazjach) i placówkach służby zdrowia typu ambulatoryjnego (poradnie logopedyczne, poradnie audiologiczne, foniatryczne, otolaryngologiczne), domach pomocy społecznej. Posiadają praktyczne umiejętności kształtowania i korygowania emisji głosu oraz techniki mówienia, co umożliwi im pracę logopedy także w rozgłośniach radiowych i telewizyjnych, placówkach kulturalnych i innych zatrudniających ludzi zawodowo posługujących się głosem. Absolwenci studiów otrzymują przygotowanie zawodowe spełniające europejskie standardy kształcenia logopedów, określone przez ESLA (European Speech and Language Therapy Association – Europejskie Zrzeszenie Terapeutów Mowy i Języka), dawniej CPLOL (Comite Permanent de Liaison des Orthophonistes-Logopedes de L’Union Europeenne – Komitet Stałych Związków Ortofonistów-Logopedów Unii Europejskiej).

Absolwent studiów logopedia z audiologią w ramach studiów otrzymuje specjalność nauczycielską co daje mu uprawnienia do pracy w charakterze nauczyciela-logopedy i audiologa ogólnego. Absolwent jest zdolny do pełnienia funkcji wychowawczych i opiekuńczych, wspierania rozwoju uczniów i zaspokajania ich szczególnych potrzeb edukacyjnych, także w ramach nauczania indywidualnego.

Absolwent jest przygotowany do współpracy z nauczycielami, psychologami, pedagogami, lekarzami (audiologami, foniatrami, otolaryngologami, pediatrami, psychiatrami, neurologami). Posiada umiejętności posługiwania się interdyscyplinarną wiedzą dotyczącą biologicznych, psychologicznych i lingwistycznych prawidłowości funkcjonowania człowieka (szczególnie w zakresie zachowań językowych), patologii mowy i słuchu, terapii i rehabilitacji.

Szczegółowe opisy kierunków i zasady przyjęć znajdziesz: 

Autor: Wojciech Lipski