Nowy etap, duże możliwości. Wystartowała rekrutacja na studia
Magdalena Drwal | opublikowano |

Przed Tobą czas kluczowych decyzji i dużych zmian. Już wkrótce zaczniesz nowy etap w życiu. Podejmiesz wyzwanie polegające na wchodzeniu w dorosłość i wyborze dalszej drogi. Jeśli zamierzasz studiować, zachęcamy do zapoznania się z ofertą Uniwersytetu
Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Znajdziesz tu doskonałe warunki do nauki i rozwoju oraz spędzisz wspaniały czas.
UMCS – sprawdzona, solidna marka Przez ponad 80 lat mury uczelni opuściło blisko 272 tys. absolwentów. Obecnie studiuje u nas ponad 15 tys. studentów i niemal 1600 cudzoziemców z ponad 50 różnych krajów na świecie. Nasz uniwersytet posiada nowoczesną i zmodernizowaną bazę naukowo-dydaktyczną, a studentom stwarza możliwości wszechstronnego rozwoju. Warto również wspomnieć o unikatowym w skali Polski kampusie uniwersyteckim zlokalizowanym w ścisłym centrum Lublina, na który składają się obiekty dydaktyczne, biblioteka, akademiki, kluby, kawiarnie, strefy coworkingowe, a także infrastruktura kulturalna i sportowa. W niedalekiej odległości znajduje się także Kampus Zachodni UMCS im. Unii Lubelskiej, na którym zlokalizowane są siedziby kilku wydziałów. Nieco dalej położony jest Ogród Botaniczny UMCS, gdzie prowadzone są badania naukowe i zajęcia na niektórych kierunkach. To także świetne miejsce do wypoczynku.
Interdyscyplinarność, umiędzynarodowienie, różnorodność Nasza uczelnia proponuje kandydatom na studia bogatą ofertę kształcenia. Możesz wybierać spośród blisko 100 kierunków (studia I i II stopnia, jednolite magisterskie, stacjonarne i niestacjonarne), w tym kierunków anglojęzycznych (Biology, specjalności: Medical Biology lub Molecular Biology; Chemistry, specjalność: Materials Chemistry; International Relations; Intercultural Communication in Education and the Workplace; Data Science; Business Analytics and Data Science; Business Analytics; IT Cyber Security; Technical Physics; Graphic Arts; Tourism Management) oraz ok. 300 specjalności.
Masz do wyboru kierunki z bardzo różnych dyscyplin naukowych – od ścisłych i przyrodniczych, poprzez społeczne, prawnicze, humanistyczne, aż do artystycznych. Z pewnością znajdziesz wśród nich coś dla siebie. Być może nawet dostrzeżesz kierunek, o którego istnieniu nie wiesz, a okaże się dla Ciebie strzałem w dziesiątkę!
Oferujemy zarówno kierunki ogólnoakademickie, jak i praktyczne.
Profil praktyczny obejmuje przede wszystkim zajęcia służące zdobywaniu umiejętności praktycznych i kompetencji społecznych. Ponad połowa programu studiów to zajęcia praktyczne kształtujące te umiejętności. Wiele zajęć prowadzą praktycy posiadający
doświadczenie zawodowe zdobyte poza uczelnią oraz przedstawiciele pracodawców.
Profil ogólnoakademicki obejmuje moduły zajęć powiązane z prowadzonymi na uczelni badaniami naukowymi. Ponad połowa programu studiów obejmuje uczestnictwo studentów w zajęciach przygotowujących do prowadzenia działalności naukowej lub udział w niej. Ukończenie studiów I stopnia to dobra okazja do tego, by kontynuować kształcenie w wybranej wcześniej dziedzinie i uzupełnić wiedzę o nowe specjalności.
Może być także szansą na zmianę i podjęcie studiów na całkiem innym kierunku, na tym samym lub innym wydziale. Masz również możliwość zmiany języka studiowania i wyboru jednego z kierunków prowadzonych w języku angielskim.
W ofercie UMCS znajdują się dobrze znane kierunki, które od lat cieszą się dużym zainteresowaniem kandydatów, takie jak m.in.: prawo, psychologia, anglistyka, finanse i rachunkowość, dziennikarstwo i komunikacja społeczna lub zarządzanie. Obserwujemy zmieniające się trendy na rynku pracy i wciąż doskonalimy ofertę kształcenia. Dlatego co roku przygotowujemy nowe interesujące kierunki studiów, które odpowiadają na potrzeby i oczekiwania dynamicznie zmieniającego się rynku pracy i zapewniają szerokie
perspektywy zawodowe.
Nowości
W rekrutacji na rok akademicki 2025/2026 znajdują się następujące nowości:
- archiwistyka i elektroniczne zarządzanie dokumentacją – stacjonarne studia I stopnia o profilu praktycznym na Wydziale Historii i Archeologii. Na tym kierunku zapoznasz się z pracą instytucji archiwalnych, nauczysz się zarządzać informacją
elektroniczną i tradycyjną w nowoczesnej organizacji oraz tego, jak tworzyć, zabezpieczać i udostępniać dokumenty. Większość zajęć ma charakter warsztatowy, co pozwoli Ci uzyskać umiejętności dotyczące pracy z dokumentami oraz poznać działanie różnych instytucji. W programie znajdują się też elementy z zakresu nauk o zarządzaniu, administracji, prawa, historii i informatyki. - nauczanie języka polskiego jako obcego i drugiego – stacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Filologicznym. Studiując ten kierunek, przygotujesz się do nauczania języka polskiego jako obcego w krajowych instytucjach kształcących cudzoziemców i w szkołach wszystkich typów i poziomów poza granicami Polski. Nauczysz się m.in. projektować zajęcia dydaktyczne, stosować odpowiednie metody kształcenia oraz łączyć wiedzę o Polsce, jej kulturze, literaturze i historii z kształceniem językowym.
- Tourism Management and Marketing – stacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim w języku angielskim oraz zarządzanie turystyką turystyką – niestacjonarne studia II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Nauk o Ziemi
i Gospodarki Przestrzennej. Na tych kierunkach możesz pogłębić swoją wiedzę na temat nowoczesnej branży turystycznej i przygotujesz się do przyszłej pracy w sektorze turystycznym, który jest uznawany za jedną z największych gałęzi przemysłu na świecie. Zdobędziesz także wiedzę i umiejętności z zakresu nauk geograficznych i przyrodniczych, zarządzania, marketingu oraz szeroko rozumianego biznesu. Jako absolwent będziesz dobrze przygotowany do organizowania i samodzielnego kierowania przedsiębiorstwami turystycznymi oraz usługami w tym zakresie. Na jednym z tych kierunków możesz podjąć studia w języku angielskim i uczyć się w międzynarodowym środowisku. - doradztwo podatkowe i administracja skarbowa – studia stacjonarne i niestacjonarne II stopnia o profilu ogólnoakademickim na Wydziale Prawa i Administracji. Ten kierunek to propozycja dla osób, które swoją przyszłość zawodową wiążą z sektorem szeroko pojmowanego doradztwa podatkowego oraz administracji skarbowej. Poznasz tu uwarunkowania działalności administracji skarbowej państwowej oraz samorządowej, zdobędziesz wiedzę z zakresu nauk prawnych oraz ekonomii, finansów i rachunkowości, a także nauczysz się przedsiębiorczego myślenia i działania.
Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na temat kierunków i specjalności oraz procesu rekrutacji, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www.rekrutacja.umcs.pl. To specjalna platforma dedykowana kandydatom na studia.
Młodzi ludzie są dla nas najcenniejszym kapitałem. Dlatego wspieramy ich na każdym etapie studiowania. Zależy nam na tym, żeby studia pozwalały nie tylko rozwijać pasje i zainteresowania studentów, ale również zapewniały im dobry start w przyszłość.
Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. UMCS to miejsce, gdzie rozwiniesz swoje talenty! Dołącz do nas!
Ewa Kawałko-Marczuk
Tekst ukazał się w specjalnym wydaniu „Wiadomości Uniwersyteckich”, skierowanego do wszystkich zainteresowanych podjęciem kształcenia na naszej uczelni. W numerze znajduje się wiele interesujących treści, które odnoszą się do różnych aspektów życia akademickiego i przybliżają przyszłym żakom zasady rekrutacji na studia.