Od planistów po turystów, czyli Koła Naukowe na WNoZiGP UMCS!

Od planistów po turystów, czyli Koła Naukowe na WNoZiGP UMCS!

Zaangażowanie się w działanie kół naukowych podczas studiów to zawsze dobra decyzja. Pozwoli Ci zobaczyć, jak działa uniwersytet i nauka „od kuchni”, uczestniczyć w projektach, jeździć na konferencje, a nawet stworzyć swoje pierwsze naukowe artykuły. Ponadto, zawrzesz nowe znajomości i przyjaźnie, czasem nawet na całe życie. Przeczytaj, jakie koła naukowe aktywnie funkcjonują na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS.

  • Studenckie Koło Naukowe Geografów UMCS im. Adama Malickiego w Lublinie – to bardzo stara organizacja studencka, powstała w 1946 r. (2 lata po założeniu Uniwersytetu!). Koło „Co roku organizuje obozy naukowe dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych o profilu meteorologicznym, hydrograficznym i geomorfologicznym, prowadzone na obszarze Roztocza w stacji naukowej WNoZiGP UMCS w Guciowie. Koło organizuje również na terenie Wydziału spotkania z podróżnikami. Uczestniczy też w ogólnopolskich konferencjach naukowych Studenckich Kół Naukowych Geografów. Członkowie SKNG są również biorą udział w badaniach naukowych – często są pomysłodawcami tychże badań”. Opiekunem Koła jest dr Piotr Demczuk. Więcej informacji o organizacji znajdziecie tu: https://www.umcs.pl/pl/studenckie-kolo-naukowe-geografow-umcs-im-adama-malickiego-w-lublinie,3941.htm, a także na ich Facebooku (https://www.facebook.com/skng.umcs) i Instagramie (https://www.instagram.com/skng_umcs)
  • Studenckie Koło Naukowe Geoinformatyków „GeoIT” – to organizacja, która od kilku lat funkcjonuje na naszym Wydziale. Merytoryczną opiekę nad Kołem sprawuje dr hab. Leszek Gawrysiak, prof. UMCS. Organizacja zrzesza głównie, jak sama nazwa wskazuje, studentów kierunku geoinformatyka (studia inżynierskie i magisterskie na naszym Wydziale). Cele Koła to „działalność na rzecz zgłębiania wiedzy w dziedzinie nauk geoinformatycznych, informatycznych i geograficznych wśród studentów, promowanie i wspieranie działalności służącej rozwojowi nauk geoinformatycznych oraz innych, w których są stosowane systemy GIS, promowanie i upowszechnianie wiedzy dotyczącej wykorzystania systemów GIS, współpraca z instytucjami, organizacjami, firmami i stowarzyszeniami, których celem jest stosowanie systemów GIS, poszerzanie wiedzy i umiejętności z zakresu geoinformatyki oraz systemów GIS, udział w projektach badawczo – naukowych i popularyzatorskich, stanowienie wizytówki uczelni i promocję Geoinformatyki jako kierunku studiów”. Jak Koło realizuje swoje cele w praktyce? Zobaczcie na przykładzie GISday, święta obchodzonego corocznie 17 listopada przez użytkowników i entuzjastów systemów informacji geograficznej, którego obchody corocznie organizuje „GeoIT”: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,58,gis-day-2023-relacja,141086.chtm . Śledźcie Koło na Facebooku (https://www.facebook.com/geoit.lublin)
    i na Instagramie (https://www.instagram.com/geoit.umcs).
  • Studenckie Koło Naukowe Planistów UMCS „SmartCity” – o tym Kole można by napisać dużo, ponieważ jest to, nie ujmując innym, najaktywniejsza organizacja na WnoZiGP, działająca pod opieką dr Dagmary Kociuby. Jak piszą sami członkowie w opisie Koła „Studenckie Koło Naukowe Planistów »SmartCity« powstało w 2013 roku na Wydziale Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej z inicjatywy dr Dagmary Kociuby, obecnie pracownika Katedry Gospodarki Przestrzennej. Od samego początku wzbudziło ogromne zainteresowanie wśród studentów. Obecnie zrzesza ponad 30 członków. SKNP  »SmartCity« prężnie działa na wielu płaszczyznach oraz współpracuje z wieloma instytucjami. W tym czasie Koło brało udział w około 60 inicjatywach i było organizatorem lub współorganizatorem ponad 80 z nich”. Planiści organizują debaty nt. planowania przestrzennego i urbanistyki (było ich już 52!), biorą udział w licznych projektach krajowych i międzynarodowych, prowadzą warsztaty, uczestniczą w konferencjach, współpracują z otoczeniem zewnętrznym, jak również promują UMCS na różnorakich wydarzeniach. To tak najbardziej ogólnie. Jeśli chcecie wiedzieć więcej, spójrzcie chociażby na sprawozdanie ze spotkania członków Koła z Władzami Kocka, poświęcone nawiązaniu współpracy dotyczącej projektu zagospodarowania terenu położonego przy alei Wojska Polskiego w tym niewielkim mieście: https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,58,prezentacja-projektu-dla-wladz-kocka,118277.chtm. Skontaktować z Kołem można się za pośrednictwem ich Fanpage’u na Facebooku (https://www.facebook.com/SKNPlanistow.umcs). Zapraszamy też do śledzenia ich konta na Instagramie (https://www.instagram.com/sknp.umcs).
  • Studenckie Koło Naukowe Turystyki i Rekreacji „Globtroter” – to organizacja, która powstała w 2009 roku. Opiekunem Koła są dr Joanna Szczęsna i dr Grzegorz Iwanicki. Koło skupia się głównie na „tworzeniu akademickiego środowiska skupiającego osoby o wspólnych zainteresowaniach tematyką turystyki i rekreacji; popularyzacji krajoznawstwa, turystyki oraz wartości przyrodniczych; rozwijaniu zainteresowań studentów w zakresie form turystyki; integracji studentów wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej; promocji Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej oraz Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej; tworzeniu warunków współdziałania studentów i instytucji zajmujących się rozwojem turystyki; dążeniu do stworzenia studentom optymalnych warunków rozwijania swoich zainteresowań i zdobywania kwalifikacji zawodowych”. Jako przykład konkretnego działania członków Koła można podać coroczną organizację konferencji naukowej „współczesne trendy w turystyce – szanse, perspektywy, zagrożenia”( https://www.umcs.pl/pl/aktualnosci,58,wspolczesne-trendy-w-turystyce-konferencja-naukowa,147783.chtm). Koło, tak jak pozostałe, ma swój profil na Facebooku (https://www.facebook.com/GLOBTROTERUMCS/), a także na Instagramie (https://www.instagram.com/globtroter_umcs/).
  • Studenckie Koło Naukowe Geografii Wojskowej i Zarządzania Kryzysowego „Kryzysowcy”.
    To nasze najmłodsze koło, powstałe w 2023 roku. Zrzesza studentów geografii wojskowej i zarządzania kryzysowego, ale nie tylko. Jego celem  Opiekunkami merytorycznymi organizacji są dr inż. Dorota Ilona Dymek i dr inż. Jolanta Jóźwik. Koło przez rok działalności zorganizowało kilka bardzo ciekawych akcji i wydarzeń, w tym certyfikowany kurs pierwszej pomocy dla studentów i pracowników UMCS, warsztaty dla członków koła na temat fact-checkingu i dezinformacji czy udział w wielu wydarzeniach promujących nasz Uniwersytet. Profil koła na Facebooku to https://www.facebook.com/profile.php?id=100091301437806 , a na Instagramie: https://www.instagram.com/skn.kryzysowcy/.

 Jak dołączyć do wybranego koła?

Najprostszy sposób to przyjście na spotkanie danej organizacji. O spotkaniach dowiecie się oczywiście z profili społecznościowych kół. Można też skontaktować się bezpośrednio z opiekunem koła (profile opiekunów znajdziecie na naszej stronie https://www.umcs.pl/pl/address-book,1.html). Zapraszamy też do zapoznania się z informacjami o wszystkich organizacjach studenckich funkcjonujących na UMCS (https://www.umcs.pl/pl/organizacje-studenckie.htm).

Autor: Michał Zembrzycki