Oferta kierunkowa Wydziału Prawa i Administracji
Magdalena Drwal | opublikowano |
Wydział Prawa i Administracji UMCS dysponuje bogatą ofertą dydaktyczną, obejmującą aż 7 kierunków studiów. Są to zarówno studia jednolite magisterskie, jak również studia pierwszego i drugiego stopnia.
Flagowym, najstarszym kierunkiem są 5-letnie studia prawnicze, realizowane zarówno w trybie stacjonarnym, jak i niestacjonarnym. Absolwent kierunku prawo ma przede wszystkim możliwość rozpoczęcia aplikacji pozwalającej na wykonywanie jednego z zawodów prawniczych – jak choćby sędziego, prokuratora, adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Poza tym może pracować w administracji publicznej, sądach i prokuraturach oraz wszelkiego rodzaju organizacjach i instytucjach niepublicznych, w których wymagana jest wiedza prawnicza!
Ponadto oferujemy studia licencjackie oraz magisterskie na kierunku prawno-administracyjnym, który przygotowuje do pracy w administracji publicznej. Na studiach II stopnia dostępne są trzy moduły: służba cywilna, administracja skarbowa i gospodarcza oraz administracja w procesach globalizacji. Absolwent kierunku prawno-administracyjnego posiada zaawansowaną wiedzą z zakresu prawa administracyjnego, budżetowania, zarządzania oraz funkcjonowania instytucji w Polsce i Unii Europejskiej oraz przygotowanie do pracy urzędniczej, zwłaszcza na stanowiskach kierowniczych w różnych rodzajach administracji publicznej – tak rządowej, jak i samorządowej.
W naszej ofercie odnajdziecie również studia I i II stopnia z zakresu bezpieczeństwa wewnętrznego. Podejmując decyzję o rozpoczęciu studiów II stopnia student wybiera jedną spośród dwu specjalności – administracyjnej lub dotyczącej funkcjonowania służb ochrony bezpieczeństwa państwa. Absolwent kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne może z powodzeniem starać się o zatrudnienie w służbach mundurowych czy w innych instytucjach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa i ochronę jego interesów, takich jak: policja, Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Służba Ochrony Państwa, Straż Graniczna czy Służba Celno-Skarbowa.
Wydział Prawa i Administracji UMCS oferuje także możliwość podjęcia studiów licencjackich na kierunku prawno-biznesowym. Absolwent tego kierunku spełnia oczekiwania rynku pracy, wyrażające się w zapotrzebowaniu na osoby o interdyscyplinarnym wykształceniu, posiadające wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu prawa, a także ekonomii, zarządzania i finansów. Studia na kierunku prawno-biznesowym umożliwiają podjęcie pracy w przedsiębiorstwach działających na rynku bankowym, ubezpieczeniowym, kapitałowym i inwestycyjnym. Ponadto absolwent dysponuje podstawami do samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej.
Oferta dydaktyczna WPiA UMCS obejmuje również studia magisterskie na kierunku prawno-menadżerskim. Dostarczają one specjalistycznej wiedzy z zakresu nauk prawnych i ekonomicznych, która stanowi podstawę do rozwoju praktycznych umiejętności menedżerskich. Studia można realizować w jednej z dwu specjalności: biznesowej bądź menadżerskiej. Po ukończeniu kierunku prawno-menadżerskiego absolwent spełnia oczekiwania rynku pracy, wyrażające się w zapotrzebowaniu na osoby o kompetencjach menadżerskich. Absolwent może, po dopełnieniu dodatkowych warunków, wykonywać zawód doradcy podatkowego, biegłego rewidenta, pośrednika finansowego, konsultanta zamówień publicznych, audytora wewnętrznego czy zewnętrznego.
Najmłodszymi w naszej ofercie dydaktycznej są dwa kierunki: kryminologia oraz prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej. Kryminologia jest kierunkiem interdyscyplinarnym, łączącym zagadnienia nie tylko z zakresu prawa, ale również psychologii i socjologii. Kierunek ten pozwala zdobyć wiedzę na temat zjawisk społecznych, które wpływają na przestępczość, poznają rodzaje i rozmiary przestępczości, profile sprawców i ofiar, a także reakcje społeczne i prawne wobec zjawiska przestępczości. Studia II stopnia z zakresu kryminologii student odbywa w jednej z trzech specjalności. Absolwent kierunku kryminologia może podjąć zatrudnienie w sądach i prokuraturach, służbach mundurowych, organizacjach pozarządowych zajmujących się działalnością resocjalizacyjną i wychowawczą czy laboratoriach kryminalistycznych.
Prawo międzynarodowe i prawo Unii Europejskiej to studia II stopnia stworzone z myślą o absolwentach studiów związanych z naukami społecznymi (w szczególności z zakresu nauk prawnych, o polityce, administracji czy bezpieczeństwie), ale także humanistycznych (neofilologicznych bądź lingwistycznych). Umożliwią zdobycie wiedzy w zakresie prawa międzynarodowego i prawa UE, a także umiejętność posługiwania się terminologią specjalistyczną, co ułatwi absolwentowi pracę w zespołach międzynarodowych. Studia odbywają się w ramach jednej z dwu specjalności: prawo międzynarodowe lub prawo Unii Europejskiej. W ramach drugiej z nich istnieje możliwość uzyskania również dyplomu Uniwersytetu Lotaryńskiego w Nancy. Studia w systemie podwójnego dyplomowania pozwalają na poszerzenie wiedzy, zdobycie dodatkowych umiejętności i stwarza nowe perspektywy zawodowe. Część zajęć odbywa się w języku francuskim z udziałem kadry z Uniwersytetu Lotaryńskiego, dlatego od studentów wymagana będzie znajomość języka francuskiego na poziomie B2.
Szczegółowe opisy kierunków i zasady przyjęć znajdziesz:
- w systemie rekrutacyjnym na www.irk.umcs.pl – rejestracja startuje 17 kwietnia!
Autor: Mateusz Chrzanowski