Opłaca się studiować

Opłaca się studiować

W specjalnym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” skierowanym do kandydatów na studia ukazał się tekst Klaudii Olender o tym, że opłaca się studiować. Zachęcamy do lektury.


Mówi się, że najbardziej opłacalną inwestycją jest ta w rozwój osobisty i własną wiedzę. Jednak powiedzenie „studiowanie się opłaca” ma podwójne znaczenie, bo oprócz możliwości zdobycia specjalistycznej wiedzy, umiejętności czy doświadczenia status żaka otwiera możliwości do… tańszego życia.

Studiujesz – płacisz mniej!

Legitymacja studencka to przepustka do wielu atrakcyjnych zniżek. To dzięki niej do 26. roku życia masz zapewnioną ulgę w wysokości 51% na bilety PKP i autobusowe. Połowę mniej zapłacisz także za przejazdy komunikacją miejską. Ponadto wyrobienie karty ESN (Erasmus Student Network) umożliwi Ci skorzystanie z atrakcyjnych zniżek w liniach lotniczych, takich jak Ryanair.

Już w trakcie studiów możesz ubiegać się o różnego rodzaju stypendia, m.in. socjalne, dla osób z niepełnosprawnościami, rektora dla najlepszych studentów, z Własnego Funduszu Stypendialnego, z programu Santander, stypendia zagraniczne oraz zapomogę (której maksymalna kwota może wynieść aż 4000 zł).

Ale to nie wszystko! Studiując masz dostęp do wielu atrakcyjnych pakietów medycznych, zapłacisz mniej w teatrach, kinach, muzeach, galeriach, a nawet na koncertach, nie tylko w Polsce, ale także w całej Unii Europejskiej. Chcesz obejrzeć Akropol, Luwr, a może Koloseum? Za okazaniem legitymacji studenckiej możesz zrobić to za free!

Kupując wejściówki lub karnety na siłownię, basen czy do klubu fitness, śmiało pytaj o zniżki przewidziane dla osób studiujących, np. w Centrum Kultury Fizycznej UMCS za jednorazowy bilet na „tanie pływanie” studenci płacą tylko 7 zł.

Wiele restauracji, kawiarni, klubów oraz sklepów wprowadza studenckie przywileje. Warto zatem zajrzeć na ich strony czy profile na Facebooku, aby uzyskać dodatkowe informacje o promocjach. Na przykład jeden z najpopularniejszych portali aukcyjnych przygotował zniżkę Allegro Smart! Student. Z kolei firma Apple oferuje rabat edukacyjny w wysokości 10% na zakup laptopa lub iPada w sklepach iSpot. Możesz też skorzystać z oferty studenckiej Spotify i płacić za muzyczny abonament o połowę taniej. A jeśli dodatkowo założysz kartę ISIC lub Euro 26, dostaniesz dostęp do jeszcze większej liczby atrakcyjnych rabatów. Ta pierwsza akceptowana jest aż w 120 krajach na świecie, a druga w 32 państwach w Europie.

Jako student będziesz mieć możliwość rozwijania umiejętności językowych za niższą cenę. W wielu miejscach bez problemu upolujesz różnego rodzaju rabaty na kursy językowe, np. w Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych UMCS czy Alliance Française.

Status żaka gwarantuje też przywileje w bankach. Zakładając specjalne konto dla studenta, możesz liczyć na niższe opłaty oraz kredyty studenckie, będące jednymi z najkorzystniejszych ofert kredytowych w Polsce.

A jak już jesteśmy przy finansach… Do 26. roku życia jesteś zwolniony z opłacania składek ZUS. Jeśli podczas studiów podejmiesz pracę, to dzięki zerowemu PIT dla młodych zarobiona kwota brutto będzie jednocześnie twoją kwotą do wypłaty.

Jak widać, studiowanie naprawdę się opłaca!

Tekst: Klaudia Olender
Zdjęcie ilustracyjne: Freepik