Podsumowanie Drzwi Otwartych UMCS 2025

Podsumowanie Drzwi Otwartych UMCS 2025

Ponad 300 aktywności – w tym warsztaty, wykłady, ćwiczenia, zajęcia laboratoryjne, wycieczki – zostało przygotowanych na 12 wydziałach Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w ramach tegorocznych Drzwi Otwartych, które odbyły się 9 kwietnia.

Rokrocznie Drzwi Otwarte stanowią największą na naszej uczelni inicjatywę skierowaną do potencjalnych kandydatów na studia. To właśnie tutaj maturzyści, stojący u progu jednej z najważniejszych decyzji w swoim życiu, mogą poczuć akademicką atmosferę, porozmawiać z wykładowcami i studentami. Mury uczelni stają się przestrzenią dialogu, wymiany doświadczeń i budowania świadomych wyborów edukacyjnych, które długofalowo wpłyną na rozwój osobisty i zawodowy przyszłych studentów.

„UMCS to właściwy adres”

Tegoroczna inauguracja Drzwi Otwartych Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie rozpoczęła się o godz. 9:00 w Auli Uniwersyteckiej Wydziału Prawa i Administracji. Zgromadzonych – ponad pół tysiąca osób – powitał rektor uczelni prof. dr hab. Radosław Dobrowolski. — „UMCS to właściwy adres, a dzisiejsze wydarzenie stanowi znakomitą okazję, by zapoznać się z jego ofertą. To miejsce dla każdego, kto szuka przestrzeni do rozwoju i realizacji swoich pasji. Kształci się tu około 17 tysięcy studentów, w tym ponad 10% z zagranicy. Jesteśmy otwarci nie tylko na Lublin i region, a na cały świat. UMCS to uczelnia, która słucha zarówno młodego pokolenia, jak i obserwuje współczesny rynek pracy – wychodzi z ofertą, odpowiadającą potrzebom obu stron” — powiedział. — „Tu każdy młody człowiek znajdzie możliwość samorealizacji, i w tych gościnnych murach rozwinie swoje pasje” — dodał rektor Dobrowolski. Następnie głos zabrał zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania Mariusz Banach, który podkreślił rangę UMCS wśród najlepszych uczelni wyższych w kraju i Europie. — „(…) na naszych uczelniach dzieją się niezwykłe rzeczy, a jakość dydaktyki oraz prowadzonych badań jest najwyższa nie tylko w Polsce – to poziom europejski” — zaznaczył.

Wśród zebranych byli przedstawiciele władz UMCS – prorektorzy: prof. dr hab. Wiesław I. Gruszecki, prof. dr hab. Dorota Kołodyńska, dr hab. Arkadiusz Bereza, prof. UMCS oraz kanclerz – mgr Małgorzata Stręciwilk, a także przedstawiciele władz wydziałowych, instytutowych oraz społeczności studenckiej i ci najważniejsi tego dnia, czyli uczniowie szkół średnich wraz ze wspierającymi ich opiekunami.

Gala Lubelskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025

Następnie odbywającą się podczas otwarcia Galę Lubelskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2025 rozpoczął swym przemówieniem Bartosz Stawiarz – dyrektor operacyjny Perspektywy Press. — „(…) hasło tegorocznego rankingu »Najlepsi są wszędzie« pokazuje nie tylko stolice województw, ale także inne miasta z regionu, które posiadają najwyższą rangę kształcenia” — podkreślił. Wydarzenie stanowiło wyjątkową okazję dla całego środowiska oświatowego naszego regionu do poznania liderów wśród lubelskich szkół ponadpodstawowych. Momentem kulminacyjnym było wręczenie wyróżnień, które otrzymało łącznie dwadzieścia szkół średnich. Podium w kategorii „technika” zajęli kolejno: Technikum Chemiczne w Zespole Szkół Chemicznych i Przemysłu Spożywczego im. gen. Franciszka Kleeberga w Lublinie (3. miejsce), Technikum Zawodowe nr 2 w Zespole Szkół nr 2 im. Księcia Pawła Karola Sanguszki w Lubartowie (2. miejsce), Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. w Zespole Szkół Elektronicznych w Lublinie (1. miejsce). Z kolei wśród liceów najniższe miejsce na podium przypadło III Liceum Ogólnokształcącemu im. Unii Lubelskiej w Lublinie, środkowe I Liceum Ogólnokształcącemu im. Stanisława Staszica w Lublinie, a z najwyższą lokatą uplasowało się Prywatne Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Lublinie.

„Twoje prawa, Twój głos”

Elementem wieńczącym galę był wykład popularnonaukowy „Twoje prawa, Twój głos – jak skutecznie być słyszanym w świecie dorosłych”, który wygłosił zastępca Rzeczniczki Praw Dziecka – mec. Adam Chmura. Prelekcja poświęcona była roli młodych ludzi w kształtowaniu rzeczywistości poprzez aktywne uczestnictwo społeczne i polityczne, a także ich prawu do bycia wysłuchanym, zarówno w sytuacjach codziennych, jak i trudnych. — „(…) dajemy wyraźny znak i wyraźny sygnał, że odtąd nic o Was bez Was. Nic o osobach młodych – bez samych osób młodych”. — Mec. Chmura podkreślił znaczenie partycypacji młodzieży w procesach decyzyjnych, współpracy z instytucjami publicznymi oraz inicjatywach takich jak Rada Młodzieżowa czy Rada Dzieci i Młodzieży. — „(…) zachęcanie do partycypacji ma realne skutki i realne, bardzo wymierne efekty” — powiedział. Ponadto szczególną uwagę zwrócono na potrzebę wsparcia młodych osób w kryzysie, m.in. poprzez zmiany legislacyjne umożliwiające dostęp do doraźnej pomocy psychologicznej bez zgody rodziców.

Inspirujące spotkania i wycieczka po Miasteczku Akademickim

Następnie konferansjerzy – Karolina Abramowicz i Patryk Grzegorczyk – zaprezentowali skrócony program, zachęcając uczestników do aktywnego udziału w wydarzeniach. Kolejnym punktem spotkania w Auli Uniwersyteckiej była prezentacja oferty kształcenia oraz zasad rekrutacji w języku polskim, którą przedstawiła Magdalena Drwal, koordynatorka Drzwi Otwartych UMCS. Całość dała uczestnikom poczucie zaangażowania i otwartości, zapowiadając dzień pełen inspirujących spotkań.

Tegoroczny program wydarzeń był wypełniony licznymi atrakcjami. Maturzyści mieli przestrzeń do rozmów z przedstawicielami każdego z dwunastu wydziałów – zapoznali się z ofertą edukacyjną oraz dowiedzieli, jak wygląda życie na Miasteczku Akademickim. Odbyły się m.in. spotkania z egzaminatorkami Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, podczas których ekspertki omówiły moduły matury z języka polskiego (Beata Bojar), matematyki (Irena Ołtuszyk) i języka obcego nowożytnego (Anna Staroń). Uczestnicy otrzymali praktyczne wskazówki, które ułatwią pisanie egzaminu dojrzałości i wzmocnią ich pewność siebie przed tym ważnym czasem. Dodatkowo mogli skorzystać z doradztwa zawodowego prowadzonego przez psychologów i trenerów kariery z Biura Rozwoju Kompetencji, a nauczyciele mogli odbyć warsztaty z komunikacji oraz radzenia sobie w sytuacjach stresowych z dr Izabelą Łucjan. Ponadto przez niemal cały czas trwania wydarzenia pracownicy Biura Rekrutacji i Zespołu ds. Obsługi Studentów Zagranicznych wraz ze studentami międzynarodowymi prowadzili sesje networkingowe (w tym panel dyskusyjny „Global perspectives in the UMCS Academic Community”). Odbyła się również prezentacja oferty kształcenia i zasad rekrutacji w języku ukraińskim – prowadzona przez dra Tarasa Bondarenko. Równolegle każdy mógł dołączyć do wycieczki po Miasteczku Akademickim UMCS – do wyboru – w języku polskim lub ukraińskim.

Tego dnia do dyspozycji kandydatów na studia byli również przedstawiciele jednostek ogólnouczelnianych i organizacji studenckich. Zaprezentowały się m.in. Biuro ds. Osób z Niepełnosprawnościami i Wsparcia Psychologicznego, Akademickie Centrum Wsparcia, Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych „Alter Idem”, Zarząd Uczelniany Samorządu Studentów, Rada Studentów Lublina, Koło Naukowe Amatorów Antyku, Koło Naukowe Historyków Studentów, Sekcja Rekonstrukcji Historycznej im. Kapitana Zdzisława Brońskiego ps. „USKOK”, Akademickie Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka wraz z Telewizją Akademicką TV UMCS i Akademickim Radiem Centrum, Akademicki Związek Sportowy, Biuro Rozwoju Kompetencji, Biblioteka Główna, American Corner, Centrum Nauczania i Certyfikacji Języków Obcych, Centrum Języka i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców, Centrum Brytyjskie.

Tematyczny autobus i ożywiona postać Marii Curie-Skłodowskiej

Dodatkowe atrakcje zapewnili: Teatr Fatum, Zespół Tańca Ludowego im. Stanisława Leszczyńskiego, W Rytmie Chatki, Santander Universidades, Grupa Edukacja 3.0, CrazyBudka, Le mini lemoniada oraz ożywiona postać Marii Curie-Skłodowskiej, w którą wcieliła się Jagienka Chyż. A dla chcących przemieścić się między kampusem centralnym i zachodnim kursował tematyczny autobus komunikacji miejskiej.

Sportowe emocje podczas Turnieju o Puchar JM Rektora

W tym samym czasie w Centrum Kultury Fizycznej odbywały się całodniowe rozgrywki w ramach Turnieju o Puchar JM Rektora. Reprezentacje uczniów szkół ponadpodstawowych zmierzyły się ze sobą m.in. w futsalu, koszykówce, tenisie stołowym, siatkówce, badmintonie, szachach, a z uwagi na integracyjny charakter Turnieju również bocci, pływaniu i e-sporcie. Ukoronowaniem wysiłków zawodników było uroczyste wręczenie nagród.

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym Marszałka Województwa Lubelskiego Jarosława Stawiarskiego oraz honorowym patronatem Prezydenta Miasta Lublin dra Krzysztofa Żuka. Patronami medialnymi byli: Perspektywy, Dziennik Wschodni, Polskie Radio Lublin, Radio Freee, Kurier Lubelski, Super Tydzień Chełmski, Radio Bon Ton, Akademickie Radio Centrum oraz Telewizja Akademicka TV UMCS. Wsparcie redakcyjne zapewniło Radio Eska.

Tekst: Magdalena Drwal
Fot. Bartosz Proll, Michał Piłat