Poznaj UMCS: Webinar Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej
Magdalena Drwal | opublikowano |
„Planujesz zdobyć przyszłościowy zawód? Chcesz mieć dobrze płatną pracę, a może marzysz o tym by czas studiów był niesamowitą przygodą wypełnioną podróżami, odkrywaniem otaczającego nas świata, poznawania ludzi z pasją… Chcesz dobrze rozumieć zachodzące wokół nas zmiany oraz mieć wpływ na kreowanie nowoczesnych rozwiązań w przestrzeni miast i regionów?
Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS jest odpowiednim miejscem właśnie dla Ciebie!”
Tymi słowami rozpoczął się poniedziałkowy webinar z cyklu „Poznaj UMCS” – tym razem podczas rozmów z Michałem Chrzanowskim potencjał swojej jednostki prezentowali przedstawiciele Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej. Pierwszymi z gości byli prof. Jolanta Rodzoś – dziekan oraz prof. Wojciech Zgłobicki – prodziekan ds. studenckich. W tegorocznej ofercie rekrutacyjnej znajdują się:
- geografia;
- geografia wojskowa i zarządzanie kryzysowe;
- geoinformatyka;
- gospodarka przestrzenna;
- turystyka i rekreacja;
- Tourism Management.
Kierunki prowadzone na wydziale mają w znacznej mierze charakter interdyscyplinarny. O formie odbywania zajęć oraz tym czego można nauczyć się podczas wykładów, konwersatoriów, seminariów, laboratoriów czy ćwiczeń terenowych opowiedzieli mgr inż. Dorota Dymek z Katedry Geografii Społeczno-Ekonomicznej oraz prof. Waldemar Kociuba z Katedry Geologii, Gleboznawstwa i Geoinformacji. Studenci korzystają z najnowszego sprzętu oraz nowoczesnego oprogramowania – dronów, skanerów laserowych czy odbiorników GNSS.
Poza planem zajęć żacy angażują się również w działalność licznych kół naukowych. Każde z nich podejmuje współprace z jednostkami zewnętrznymi, w tym: samorządami terytorialnymi, organizacjami NGO czy firmami branżowymi. Studentka Jagoda Kasprzak oraz doktorantka mgr inż. Karolina Trykacz opowiedziały o możliwościach rozwoju, które warto wykorzystać w trakcie studiów, a także bogatej ofercie programów stypendialnych. W ramach zdobywania doświadczenia żacy mogą też wziąć udział w programie wymiany międzynarodowej Erasmus+. Wydział prowadzi wymiany z około 35 uczelniami z całej Europy.
Zwieńczeniem spotkania był wykład prof. Wojciecha Janickiego – dyrektora Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej – „Ta straszna depopulacja, czyli właściwie czego my się boimy?”. Prelegent przedstawił różne perspektywy postrzegania zachodzących wokół nas zmian, podał wiele odpowiedzi, ale postawił też liczne pytania, które skłaniają do pochylenia się nad problematyką zagadnienia depopulacji. Jakie są tendencje oraz prognozy? Tego dowiedzieli się uczestnicy poniedziałkowej transmisji.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałem prezentującym potencjał Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej.
Misją Wydziału jest prowadzenie badań naukowych o dużym potencjale aplikacyjnym na międzynarodowym poziomie, kształcenie na wysokim poziomie w ramach studiów I, II i III stopnia dla potrzeb nowoczesnego społeczeństwa i gospodarki opartej na wiedzy oraz realizowanie przedsięwzięć wspomagających procesy rozwojowe regionu.
Webinar jest dostępny na Facebooku UMCS oraz na kanale YouTube UMCS.
Wydarzenie zostało zrealizowane we współpracy Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej z Centrum Promocji, Telewizją Akademicką TV UMCS i Akademickim Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka.