Razem dla sportu na UMCS

Sport jest ważny dla każdego z wielu względów. Redukuje stres, poprawia sprawność fizyczną, a także wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Dla tych, dla których sport stanowi większą część życia i wiążą z nim swoją przyszłość, pójście na studia nie zmusza do rezygnacji z marzeń. Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej oferuje studentom możliwość łączenia nauki ze sportem. Przyszli studenci-sportowcy mogą korzystać z programów wspierających takich jak ,,Narodowa Reprezentacja Akademicka” czy ,,Program dwutorowej kariery UMCS”. Dodatkowo każdy student może wstąpić w szeregi Akademickiego Związku Sportowego.

AZS UMCS Lublin to klub wielosekcyjny, który sukcesy święci w wielu dyscyplinach na skalę ogólnopolską, a nawet i szerszą. W jego strukturach znajduje się osiem sekcji wyczynowych, w których zawodnicy często łączą naukę z profesjonalnym uprawianiem sportu. Do nich należą koszykówka kobiet i mężczyzn, lekkoatletyka, pływanie, piłka ręczna kobiet i mężczyzn, siatkówka kobiet oraz futsal mężczyzn. Drużyny spod szyldu AZS UMCS regularnie mierzą się z najlepszymi na swoich szczeblach ligowych.

W minionym sezonie koszykarki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin sięgnęły po historyczne wicemistrzostwo Polski, a także rywalizowały w europejskich pucharach. Piłkarze ręczni po fantastycznym sezonie wywalczyli historyczny awans do I ligi. Szczypiornistki zajęły trzecie miejsce w rozgrywkach pierwszoligowych co również było najlepszym wynikiem w historii klubu. Koszykarze rozegrali swój pierwszy sezon na zapleczu Energa Basket Ligi i w pełni wywiązali się z roli beniaminka. Lekkoatleci i pływacy AZS-u UMCS Lublin co roku występują w roli faworytów na największych imprezach. Futsaliści regularnie mierzą się na parkietach pierwszej ligi, a siatkarki na poziomie drugoligowym. Do największych sukcesów naszych studentów-sportowców na arenie międzynarodowej należą medale Igrzysk Olimpijskich Tokio 2022: złoto i srebro Małgorzaty Hołub-Kowalik (odpowiednio sztafeta mix 4×400 m oraz 4×400 m kobiet) oraz brąz Malwiny Kopron (rzut młotem), a także Igrzysk dla osób niesłyszących: złoty medal 4×400 m Oskara Gołębiowskiego i Daniela Stempurskiego, a także srebro w biegu na 400 m przez płotki i brąz na 400 m Oskara.

Dzięki swoim umiejętnościom i doświadczeniu zdobytemu na parkietach ligowych, nasi studenci uzyskują świetne rezultaty w Akademickich Mistrzostwach Polski, gdzie reprezentują UMCS. Potwierdzeniem tego są medale w klasyfikacji generalnej w 2021: 1 miejsce mężczyzn w koszykówce 3×3, 2 miejsce w piłce ręcznej i pływaniu kobiet czy 3 miejsce w piłce ręcznej czy pływaniu mężczyzn.

Wszystko to pokazuje, że studia i sport idą ze sobą w parze na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. A w jaki sposób student może dołączyć do danej sekcji wyczynowej? Jeśli posiada należyte umiejętności i doświadczenie, aby móc występować na danym poziomie rozgrywkowym, niech skontaktuje się przed rozpoczęciem okresu przygotowawczego, po zakończeniu poprzedniego sezonu z klubem, gdzie zostaną przekazane kolejne kroki. Kluczowe jest rozpoczęcie rozmów o wiele wcześniej niż początek roku akademickiego, z racji tego iż Trener czy sztab musi zorganizować i przygotować całą drużynę lub sekcję w odpowiedni sposób.

Kontakt:
Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie
ul. Langiewicza 22, 20-032 Lublin
tel. (+48) 81 537 79 46, 81 464 37 99