Światłowody to jedno z osiągnięć technologicznych, które łączy świat
Magdalena Drwal | opublikowano |
Wydział Chemii UMCS wzbogaca ofertę kształcenia proponując kandydatom na studia nowe kierunki. Wydział proponuje nowy kierunek kształcenia stworzony na potrzeby aktualnego rynku pracy.
Kierunek Inżynieria Światłowodowa powstał z inicjatywy przedsiębiorców Klastra Fotoniki i Światłowodów oraz Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF).
Kierunek Inżynieria Światłowodowa to dwie specjalności na poziomie kształcenia pierwszego stopnia (3,5-letnie studia inżynierskie):
- Technologie światłowodowe
- Materiałoznawstwo fotoniczne
Czy wiesz, że Wydział Chemii UMCS jest kolebką polskich światłowodów i miejscem pracy uznanych specjalistów?
Za twórców polskiej fotoniki światłowodowej uważany jest zespół badawczy Pracowni Technologii Światłowodów Wydziału Chemii Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej. To właśnie tu w 1979 roku powstała pierwsza w Polsce światłowodowa linia telekomunikacyjna. Ogromny sukces lubelskich naukowców zapoczątkował niezwykle szybki rozwój technologii światłowodowej w całej Polsce.
Gruntowna wiedza chemiczna w połączeniu z doświadczeniem, znajomością metod badawczych i działaniem aparatury naukowej zapewni Ci sukces na rynku pracy!
Specjaliści z obszaru światłowodów poszukiwani są w telekomunikacji, lotnictwie, motoryzacji, przemyśle wydobywczym oraz monitoringu procesów przemysłowych. Kończąc studia na kierunku Inżynieria Światłowodowa absolwenci są przygotowani do podjęcia pracy w ośrodkach przemysłowych związanych z optyką, fotoniką i telekomunikacją m. in. w laboratoriach kontroli obiektów inżynieryjnych; w laboratoriach kontroli procesów i infrastruktury, laboratoriach diagnostycznych, analitycznych i środowiskowych. Kierunki zatrudnienia to także instytucje oferujące usługi z zakresu telemedycyny oraz jednostki naukowo-badawcze. Światłowody, to także lasery i falowody wykorzystywane w medycynie i mikroskopii. Odgrywają one także istotną rolę w systemach nawigacji, łączności i sensoryce stosowanych w lotnictwie oraz kosmonautyce.
Autor: Małgorzata Zienkiewicz-Strzałka