Wyrusz w podróż życia z UMCS

Wyrusz w podróż życia z UMCS

W specjalnym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” dla kandydatów na studia opublikowaliśmy artykuł na temat wybranych programów wspierających mobilność studencką i międzynarodową współpracę edukacyjną. Tekst przygotowała Magdalena Cichocka z Redakcji „Wiadomości Uniwersyteckich”. Zapraszamy do lektury.


Niemal każdy z nas marzy o odkrywaniu nowych miejsc. Czasem brakuje nam jednak odwagi, aby wziąć sprawy w swoje ręce i spełniać te pragnienia. A szkoda, bo podróże kształcą, poszerzają horyzonty i stanowią jedną z najlepszych inwestycji w siebie. Pozwalają również rozwinąć posiadane kompetencje oraz zdobyć nową wiedzę. Takie możliwości dają zwłaszcza programy wymian studenckich oferowane przez uniwersytety. Brzmi ciekawie? Przeczytaj poniższy tekst i poznaj szczegóły. Kto wie… Być może to właśnie Ty wyruszysz w podróż z UMCS!

Nasza uczelnia posiada bogatą ofertę różnorodnych programów wspierających mobilność studencką i międzynarodową współpracę edukacyjną. Dzięki nim możesz odbyć część studiów w innym ośrodku akademickim w Polsce lub za granicą. W ramach tych programów współpracujemy z różnymi uniwersytetami, dlatego na pewno znajdziesz miejsce odpowiednie dla siebie. A jeśli masz obawy z związane z organizacją wyjazdu, nic się nie martw – pomożemy Ci przejść przez ten proces krok po kroku.

Erasmus+

To program Komisji Europejskiej skierowany do studentów studiów I, II i III stopnia, jednolitych magisterskich oraz osób o statusie postdoc, czyli prowadzących badania naukowe po zakończeniu studiów doktoranckich.

Możesz wyjechać na część studiów za granicę w partnerskiej uczelni lub odbyć staż/praktykę w przedsiębiorstwie, instytucie badawczym, laboratorium, organizacji bądź innej instytucji oferującej zdobywanie praktycznego doświadczenia zawodowego. Co ciekawe, te dwie możliwości można ze sobą łączyć. Czas mobilności to – w zależności od jej rodzaju – od 5 dni do nawet 12 miesięcy. Podczas pobytu otrzymasz indywidualne wsparcie finansowe w postaci stypendium.

Dzięki programowi poznasz inną kulturę, podszlifujesz swoje umiejętności językowe oraz nawiążesz nowe znajomości, a jednocześnie przeżyjesz przygodę, która pozostanie w Twojej pamięci na lata.

MOST

Daje możliwość studiowania na jednym z ponad 20 najlepszych ośrodków naukowych w Polsce. Bardzo istotne jest to, że można studiować nie tylko na takim samym kierunku co na uczelni macierzystej, ale również na kierunku pokrewnym.

Ten bezpłatny program, do którego rekrutacja odbywa się dwa razy w roku (wiosną i jesienią), jest przeznaczony dla studentów po ukończeniu drugiego semestru studiów I stopnia i jednolitych magisterskich, pierwszego semestru studiów II stopnia oraz doktorantów po ukończeniu I roku studiów doktoranckich. Jego uczestnikiem można być maksymalnie przez jeden rok akademicki – nie oznacza to jednak konieczności studiowania w tym okresie tylko na jednym uniwersytecie przyjmującym, ale np. podzielenia wyjazdu na dwa semestry i spędzenia ich w dwóch różnych ośrodkach akademickich.

Udział w programie umożliwi Ci realizację zainteresowań naukowych w nowym środowisku badawczym, korzystanie z księgozbioru innej uczelni oraz nawiązanie kontaktów ze specjalistami w danej dziedzinie.

CEEPUS

To kolejny program wymiany uniwersyteckiej w ofercie UMCS skierowany do studentów, doktorantów, ale też nauczycieli akademickich. Jeśli uda Ci się do niego zakwalifikować, możesz ubiegać się o krótkoterminowe stypendia, które pokrywają koszty utrzymania, zakwaterowania oraz ubezpieczenia medycznego i NNW podczas studiów w kraju przyjmującym. A gdy już jesteśmy przy krajach przyjmujących, to warto wiedzieć, że należą do nich (oprócz Polski): Albania, Austria, Bośnia i Hercegowina, Bułgaria, Czarnogóra, Chorwacja, Czechy, Macedonia, Mołdawia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Węgry oraz Kosowo.

ATHENA

UMCS już od niemal dwóch lat należy do prestiżowego Konsorcjum Uniwersytetów Europejskich ATHENA, które zrzesza 10 uczelni. Ma ono na celu kształtowanie cyfrowej transformacji społeczeństw, a także wspieranie rozwoju bezpiecznej i zrównoważonej gospodarki cyfrowej. Uczestnictwo w ATHENIE otwiera przed naszymi studentami niepowtarzalne możliwości edukacyjne. Dzięki temu możesz m.in. odbyć część studiów lub staż w zagranicznym, partnerskim ośrodku akademickim, wyjechać na szkołę letnią lub zimową albo uczestniczyć w programach wirtualnej mobilności, jeśli wolisz taką formę zdobywania wiedzy.

NAWA

Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (w skrócie NAWA) realizuje programy mające wpływ na zwiększenie poziomu umiędzynarodowienia polskich uczelni. W ich ramach organizuje zagraniczne wyjazdy stypendialne do ośrodków badawczo-naukowych mieszczących się niemal na całym świecie! Dlatego studia lub staż naukowy np. w Chinach, Egipcie, Meksyku, Tunezji czy Wietnamie mogą być w zasięgu Twojej ręki. Taki wyjazd to gwarancja zdobycia międzynarodowego doświadczenia – akademickiego, społecznego i zawodowego, czyli kapitału, który bez wątpienia zaprocentuje w przyszłości.

Przedstawione informacje to tylko niewielki fragment obszernych opisów dotyczących studenckich mobilności, które oferuje UMCS. Jeśli któraś z nich wyjątkowo Cię zainteresowała, zajrzyj na naszą stronę internetową (zakładki Student i ATHENA) lub odwiedź witryny programów, gdzie znajdziesz więcej szczegółów dotyczących m.in. warunków uczestnictwa lub sposobów aplikowania.

Pakuj więc walizkę i ruszaj w świat! Z chęcią będziemy Ci towarzyszyć w tej pięknej podróży.

Klaudia Kiełczykowska, studentka III roku I stopnia lingwistyki stosowanej

Niedawno zakończyłam swoją „erasmusową przygodę”. W ramach wymiany studiowałam na Université de Lorraine w Nancy. Oczywiście wybór kraju nie był przypadkowy – od dawna marzyłam o wzięciu udziału w programie Erasmus+ oraz wyjeździe do Francji, więc gdy pojawiła się możliwość spełnienia tych dwóch marzeń jednocześnie, nie zastanawiałam się ani chwili. Cały czas pamiętam łzy szczęścia, gdy zobaczyłam swoje nazwisko na liście osób zakwalifikowanych do programu.

Dlaczego tak bardzo mi na tym zależało? Odpowiedź jest prosta – języki obce są moją największą pasją. Już jako mała dziewczynka fascynowałam się innymi kulturami i uwielbiałam uczyć się języków (do tego stopnia, że w podstawówce na własną rękę rozpoczęłam naukę chińskiego i byłam w tym bardzo zdeterminowana!). Oczywiście też chciałam podnieść swój poziom znajomości języka angielskiego i francuskiego.

Jeśli ktoś zapytałby mnie, czy było warto, bez wahania odpowiedziałabym: I to jeszcze jak! To najpiękniejsze doświadczenie w moim życiu. Niesłychane, ile dowiedziałam się o sobie, świecie, poznałam wspaniałych ludzi, zobaczyłam piękne miejsca oraz stałam się bardziej odpowiedzialna i zaradna.

Konrad Surmański, student I roku II stopnia finansów i rachunkowości

Semestr zimowy w roku akademickim 2023/2024 spędziłem w Cluj-Napoca. Jest to drugie co do wielkości miasto w Rumunii, zaraz po jej stolicy – Bukareszcie, położone w północno-zachodniej części kraju w sercu Transylwanii.

Populacja miasta wynosi 320 tys. osób. Jednak podczas roku akademickiego liczba jego mieszkańców zwiększa się o około 100 tys. studentów. W związku z tym procentowo Cluj-Napoca jest najbardziej studenckim miastem w Rumunii, co można było zauważyć na ulicach wypełnionych młodymi ludźmi.

Prężnie działa tam lokalny punkt Erasmus Student Network (ESN), który organizował dla nas liczne warsztaty, wycieczki oraz wydarzenia. Natomiast jeśli chodzi o sam Uniwersytet Babeşa i Bolyaia, dużą zaletą była ilość kursów prowadzonych w języku angielskim, na które uczęszczali również miejscowi studenci. Dzięki temu oswoiłem się z angielskim – używałem go na co dzień w kontaktach ze znajomymi oraz na uczelni – i specjalistycznym słownictwem związanym z moim kierunkiem studiów. Poznałem też język, kulturę i historię Rumunii.

Myślę, że czas tam spędzony pozwolił mi bardziej poznać siebie. Przekonałem się, jak adaptuję się do nowych sytuacji, środowiska i zdałem sobie sprawę, że „dom” może być pojęciem względnym.

Patrycja Maria Niedziółka, studentka III roku I stopnia animacji kultury

Przez pół roku studiowałam na Universidad de Alicante w Hiszpanii, położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Uniwersytet jest bardzo duży, kiedyś na jego terenie znajdowało się nawet lotnisko, które zostało przerobione na kampus.

Podczas pobytu poznałam wielu ciekawych ludzi z innych krajów (chyba nawet więcej niż przez cały okres studiów w Polsce), nową kulturę i nauczyłam się języka hiszpańskiego na poziomie A1. Wyjazd był finansowany, więc nie musiałam się martwić o jego koszt ani w trakcie szukać dodatkowej pracy. To był ogromny plus. Sama nauka wygląda zupełnie inaczej niż u nas. Co ważne, po zakończeniu wszystkich zajęć otrzymałam certyfikat uczestnictwa.

Bardzo się cieszę, że polską zimę mogłam spędzić właśnie tam. W Alicante niemal przez cały rok jest bardzo słonecznie. Mieszkałam 15 minut drogi od plaży wraz z przyjaciółką i dwiema Włoszkami, więc korzystałam też z uroków tego miejsca.

Polecam takie wyjazdy, ponieważ one naprawdę kształcą i otwierają na nowe możliwości. To niezapomniane przeżycie.