6 powodów by studiować Ukrainistykę
Magdalena Drwal | opublikowano |
Fascynuje Cię kultura ukraińska, jej historia i polityka? Chcesz poznać język ukraiński, by swobodnie się nim posługiwać, ale też zająć się profesjonalnymi tłumaczeniami? Zwróć swoją uwagę na kierunek Ukrainistyka na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Wybraliśmy 6 powodów, dla których warto u nas studiować.
Po pierwsze
Tłumacz to popularny zawód, niestety lub na szczęście Google nie umie tłumaczyć tak dobrze jak człowiek.
Po drugie
Stosunki między Ukrainą a Polską rozwijają się dynamicznie, z tego powodu rośnie zapotrzebowanie na dobrych tłumaczy. Na kierunku Ukrainistyka nauczysz się języka ukraińskiego, wzbogacisz język polski, a po studiach będziesz po mistrzowsku tłumaczyć zarówno teksty literackie, jak i dokumenty specjalistyczne.
Po trzecie
Studia te dają Ci możliwość podjęcia częściowych studiów zagranicznych w ramach Programu Erasmus+, m.in. do University of Zagreb (Zagreb, Chorwacja) lub do Lithuanian University of Education Sciences (Wilno, Litwa).
Po czwarte
Znajdziesz się w kręgu podobnie myślących ludzi. W kole naukowym będziesz mógł spędzać czas i kontaktować się ze studentami z innych roczników, będziecie mogli wspólnie przygotowywać różnego rodzaju wydarzenia poświęcone popularyzacji języka i kultury ukraińskiej.
Po piąte
Będziesz mieć okazję, by poznawać bogatą kulturę, historię i tradycje Ukrainy.
Po szóste
Jeśli jesteś z zagranicy i masz problem z nauką języka polskiego, wątpisz, czy warto studiować w Polsce, nie martw się, UMCS już ma rozwiązanie. Na uczelni co roku organizowana jest Letnia Szkoła Języka i Kultury Polskiego dla przyszłych studentów obcokrajowców.
Studia dają wiele możliwości rozwoju – możesz pracować w placówkach związanych z obsługą ruchu granicznego lub turystyką. Zatrudnienie znajdziesz też w różnych instytucjach międzynarodowych, firmach i organizacjach związanych z Ukrainą oraz wspólnotą ukraińskojęzyczną. Znajomość języka ukraińskiego oraz kultury tego kraju przyda Ci się do pracy w instytucjach kultury, fundacjach czy stowarzyszeniach zajmujących się integracją międzykulturową, ale także w sektorze usług wymagających dobrej znajomości języka, kultury i realiów współczesnej Ukrainy. Swoją wiedzę możesz wykorzystać również w urzędach i jednostkach samorządowych prowadzących współpracę transgraniczną z Ukrainą. Możesz też pracować jako dziennikarz i ekspert w redakcjach różnych czasopism, środkach masowego przekazu zajmującego się problematyką Ukrainy i mieszkańców tego kraju.