Chatka Żaka – wpadaj do nas!

Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka to ośrodek, który już od 58 lat wspiera młodych, aktywnych i kreatywnych ludzi. Przez wielu jest uznawany za kultowe miejsce na mapie Lublina. Interesujesz się kulturą, sztuką, rozwojem i aktywnością? Jeśli tak, to miejsce właśnie dla Ciebie! Znajdziesz u nas wiele wydarzeń kulturalnych (które bardzo często są bezpłatne) – koncerty, wystawy, spektakle, warsztaty i seanse są naszą codziennością. Tutaj nigdy nie ma nudy! Nasza działalność dzieli się na 6 linii programowych – ruch, dźwięk, kadr, słowo, lifestyle, visual art, w ramach których odbywają się zajęcia warsztatowe i działają chatkowe zespoły artystyczne. Śledź nasze media społecznościowe, a dowiesz się, kiedy i jak zapisać się do poszczególnych zespołów.

Ruch

Linia, która ma charakter interdyscyplinarny – łączy taniec z innymi działalnościami artystycznymi i zapewnia przestrzeń do aktywności w zakresie pracy z ciałem, ruchem. Są to zarówno zajęcia warsztatowe, takie jak joga, tańce (hip-hop, taniec towarzyski, afro dance class), jak i stała działalność zespołu Chatki – Teatru Tańca zMYsł. Kuratorką linii jest Adrianna Sawczak.

Dźwięk

Program skierowany do studentów zainteresowanych muzyką oraz pracą z głosem. Efektami działań są koncerty, spotkania, sztuki widowiskowe i nagrania audio-video. W ramach linii odbywają się warsztaty wypowiedzi, terapii dźwiękiem oraz funkcjonują zespoły, takie jak Vocal Team, Orkiestra Utalentowani Muzycznie Córki i Synowie, zespół bębniarski „W rytmie Chatki”, a także grupy złożone z zagranicznych studentów, tj. The Helping Hand i Vucha Band.

Kadr

To spotkania z dobrym filmem, podczas których stawiamy na utwory oryginalne i wymagające w odbiorze. Dzięki Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu „Bariera” obejrzysz najciekawsze premiery, prezentacje kina autorskiego, filmy fabularne i dokumentalne, obrazy nagradzane na międzynarodowych festiwalach filmowych, często niedostępne w lubelskich kinach. Linia, której kuratorem jest Piotr Kotowski, kieruje swoją działalność do społeczności akademickiej zainteresowanej sztuką filmową.

Słowo

Stawiamy na kreatywną komunikację, budowanie otwartych relacji z przestrzenią i aktywność w dziedzinie słowa oraz praktyk teatralnych. Możesz wziąć udział w warsztatach z improwizacji scenicznej, lalkarstwa, a nawet stand-upu. W ramach działań linii swoje spektakle regularnie wystawiają nasze chatkowe teatry: BARTER oraz Teatr Imperialny. Ponadto odbywają się festiwale m.in. słynna już Studencka Wiosna Teatralna. Kuratorami linii są Ekaterina Sharapova oraz Przemysław Mrowiński.

Lifestyle

Program skierowany do wszystkich zainteresowanych podróżami, turystyką, zdrowym stylem życia, ekologią, kulturą, folkiem, rzemiosłem artystycznym, modą retro, naukowymi nowinkami lub światem gier i fantasy. Dużo tego, prawda? Ale dzięki temu każdy znajdzie coś dla siebie! Możesz wziąć udział w sesjach RPG, pograć w planszówki czy przyjść na prelekcję podróżniczą, wymienić się ubraniami lub książkami w naszej Wymiennikowni oraz poznać studentów zagranicznych na wydarzeniach Meet Life Style. Kuratorem linii jest Bogdan Bracha.

Visual Art

Przestrzeń sztuk wizualnych – zarówno tradycyjnych, jak i eksperymentalnych czy intermedialnych. To miejsce otwarte dla młodych twórców, poszukujących własnego, artystycznego głosu. Tu twórcza ekspresja może przybierać nowe, nieoczekiwane i zaskakujące formy. Na artystycznych warsztatach będziesz tworzyć vision boardy, makramy albo malować akwarelami. A może chcesz zorganizować swoją wystawę? Zgłoś się do nas! Kuratorką linii jest Agnieszka Dudek.

Warto wiedzieć, że działają u nas także zespoły reprezentacyjne uniwersytetu. Jeśli śpiewasz, zapisz się do Chóru Akademickiego, a jeśli wolisz taniec – wybierz Zespół Tańca Ludowego.

Chcesz nagrywać reportaże lub montować filmy? W Chatce funkcjonują również media akademickie, czyli studenckie – TV UMCS oraz Akademickie Radio Centrum. W telewizji nagrywamy interesujące reportaże, uczymy się działać w mediach, występować przed kamerami i rozwijamy swoje umiejętności realizatorskie. W radiu prowadzimy natomiast audycje, rozmowy, wspólnie tworzymy kulturalną społeczność.

Twój czas jest ograniczony, więc wolisz wybrać jedno wydarzenie raz na jakiś czas? Tutaj także mamy ciekawe propozycje. W Chatce Żaka oprócz licznych wernisaży, warsztatów, występów grup studenckich oraz koncertów znanych gwiazd muzyki organizujemy kultowe Mikołajki Folkowe i Bakcynalia. Z nowszych projektów – Przez Świat. Spotkania z podróżą oraz festiwal gier i fantastyki Inny Wymiar. Niedawno reaktywowaliśmy także Studencką Wiosnę Teatralną.

U nas możesz zarówno uczestniczyć w życiu kulturalnym, jak i sam je tworzyć. Jeśli masz pomysł na jakiś projekt, działanie czy wydarzenie, odwiedź nas, a my pomożemy Ci wcielić plan w życie dzięki Przestrzeni Kultury Studenckiej. Co więcej, w ramach Stypendiów Kulturalnych Bogdanki możesz zdobyć środki na realizację swojego projektu od podstaw.

Na parterze Chatki Żaka znajdziesz naszą kawiarnię. Chatka Café to idealne miejsce na przerwę między zajęciami, wyjście z przyjaciółmi czy odpoczynek po intensywnym dniu. Tutaj napijesz się pysznej kawy, herbaty, zjesz ciepłe przekąski oraz ciasta, a na spotkaniu ze znajomymi napijesz się zimnego napoju.

Chatka Żaka to przestrzeń dla studentów, młodzieży i młodych dorosłych, pragnących rozwijać swoje pasje, uczestniczyć w życiu akademickim czy też po prostu mile spędzać czas w gronie przyjaciół. Nie zwlekaj i zajrzyj do nas oraz śledź nasze media społecznościowe. Widzimy się w Chatce!

Autorki: Karolina Abramowicz, Julia Małyska
Fot. Jan Jeżak

Tekst ukazał się w specjalnym numerze „Wiadomości Uniwersyteckich” skierowanym do kandydatów na studia. Zachęcamy do zapoznania się z treściami zamieszczonymi w wydaniu.