Coś więcej niż studia – koła studenckie na Wydziale Biologii i Biotechnologii
Magdalena Drwal | opublikowano |
Studia to nie tylko wykłady, laboratoria, kolokwia i egzaminy – to przede wszystkim możliwość rozwoju osobistego i naukowego, kształcenia w sobie umiejętności autoprezentacji, podejmowania decyzji i odpowiedzialności. To okazja do spotkań z pracownikami Uniwersytetu, podczas których studenci mogą zapoznać się z profilem badawczym poszczególnych katedr i aktualnie realizowanymi projektami, a także możliwość uczestniczenia w badaniach i wspólne publikowanie ich wyników. To również szansa przeżycia pięknej przygody i nawiązania przyjaźni na długie lata.
Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS funkcjonuje 7 kół naukowych. Każdy znajdzie coś, co go najbardziej interesuje. Można również być członkiem kilku kół jednocześnie.
Studenckie Koło Naukowe Biologów powstało z myślą o studentach pragnących rozwinąć i precyzować swoje zainteresowania przyrodnicze. Wyjazdy terenowe zawsze wzbogacają wiedzę i zostawiają wiele niesamowitych wspomnień związanych z naszą piękną przyrodą. Czy można zapomnieć spotkanie oko w oko z sową? Czy można pozostać obojętnym na widok licznych stad ptactwa wracającego do nas wiosną? Czy można nie zapamiętać miejsca, w którym rośnie rzadka, chroniona roślina lub grzyb? Wiele przygód czeka właśnie na Ciebie!
Kolejnym kołem z bogatą tradycją jest Studenckie Koło Naukowe Biochemików. Tutaj swoje zainteresowania mogą rozwijać wszyscy ci, których bardziej interesuje biochemia oraz biotechnologia. Członkowie koła uczą się dobrej praktyki laboratoryjnej oraz poznają tajniki analizy instrumentalnej. Praktyka czyni mistrza! Czy praca biochemika to tylko laboratorium? Oczywiście, że nie! Niektóre substancje trzeba najpierw pozyskać, więc członkowie czasami opuszczają laboratorium i udają się w teren, np. do Lasów Kozłowieckich. Co kilkanaście głów to nie jedna! W tak silnej grupie o wiele łatwiej i przyjemniej uczyć się biochemii!
Następna ciekawa opcja to Studenckie Koło naukowe Biotechnologów „Mikron”. Celem koła jest poznawanie procesów biotechnologicznych stosowanych w przemyśle, a także najnowszych technik, metod badawczych z zakresu biochemii i biotechnologii oraz integracja środowiska akademickiego wokół tej tematyki. Studenci kształcą umiejętności prawidłowego planowania eksperymentów oraz opracowywania wyników badań. Członkowie koła prowadzą także „nieprzemysłową produkcję piwa”! Brzmi smakowicie!
Dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami współczesnej mikrobiologii, biologii molekularnej i biotechnologii ciekawą propozycją może być dołączenie do Studenckiego Koła Naukowego Mikrobiologów “Bakcyl”. Członkowie koła zapoznają się z technikami mikrobiologicznymi oraz zasadami dobrej praktyki laboratoryjnej. To, czego nie widzimy gołym okiem, możemy dostrzec pod mikroskopem lub obserwując hodowle. A przecież jest wiele pożytecznych mikroorganizmów, które mają ogromny potencjał badawczy! Jest jeszcze wiele do odkrycia w świecie mikrobiologicznym.
Studenckie Koło Naukowe Neurobiologów to gratka dla wszystkich zafascynowanych tym, co mamy w głowie. Zainteresowania członków koła obejmują różne aspekty funkcjonowania mózgu – zarówno fizjologiczne jak i psychologiczne. Osoby zaangażowane w działalność koła przygotowują się do pracy naukowej poprzez udział w realizacji projektów badawczych oraz poznawanie i doskonalenie metod badawczych stosowanych w neurobiologii. Czy mózg potrzebuje zegara? Jak myślą kobiety, a jak mężczyźni? Jaki jest mechanizm powstawania depresji? To tylko niektóre z pytań, które wspólnie zgłębiają. A w naszych głowach nieustannie rodzą się nowe pytania…
Studenckie Koło Naukowe Fitochemików łączy studentów zainteresowanych fitochemią, czyli naukowym podejściem do ziół oraz ziołolecznictwa. Głównymi celami, jakie realizują członkowie koła, są: pogłębienie wiedzy w zakresie praktycznego wykorzystania surowców roślinnych w kosmetyce oraz lecznictwie, prowadzenie badań związanych z substancjami biologicznie czynnymi w roślinach, stwarzanie akademickiej platformy współpracy osób zainteresowanych fitochemią oraz popularyzacja wiedzy z zakresu fitochemii. Jak być pięknym i zdrowym naturalnie? Właśnie z nimi!
Mamy też coś dla miłośników fotografii przyrodniczej. Działalność Studenckiego Koła Fotografii Przyrodniczej to: wyjazdy terenowe, plenery, wystawy, konkursy i warsztaty fotograficzne. Członkowie Koła uczą się patrzeć na naturę oczami dociekliwych przyrodników, także z perspektywy artysty. Wymieniają się doświadczeniem i rozwijają zdolność obserwacji otaczającej nas przyrody. Jak wykonać fotografię, która wzruszy każdą osobę doceniającą piękno natury i uwrażliwi tych mniej wrażliwych? To właśnie tam należy szukać odpowiedzi!
Autor: mgr Agata Dzyr
Wydział Biologii i Biotechnologii