Inżynieria światłowodowa, czy jest dla Ciebie? Sprawdź
Magdalena Drwal | opublikowano |
Jeśli chcesz zdobyć doświadczenie zawodowe i gruntowne wykształcenie ogólnouniwersyteckie wybierz Inżynierię światłowodową. Jest to kierunek łączący naukę z przemysłem, którego ukończenie daje tytuł zawodowy inżyniera.
Atutem kierunku jest fakt, iż powstał on z inicjatywy przedsiębiorców z Klastra Fotoniki i Światłowodów oraz Polskiej Platformy Technologicznej Fotoniki (PPTF). Nasz Uniwersytet jest kolebką polskich światłowodów i miejscem pracy uznanych specjalistów w tej dziedzinie. Gruntowna wiedza chemiczna w połączeniu ze znajomością metod badawczych i działaniem aparatury naukowej zapewni Ci sukces na rynku pracy.
Specjalności/ścieżki kształcenia: Inżynieria światłowodowa, specjalności: Technologie światłowodowe, Materiałoznawstwo fotoniczne
Czas trwania: 3,5 lata (studia inżynierskie)
Zakres: Inżynieria światłowodowa oferuje wiedzę ogólną z zakresu nauk chemicznych, fizycznych i technicznych (informatycznych i elektronicznych) oraz praktyczną wiedzę dotyczącą działania, wytwarzania i zastosowania światłowodów w systemach transmisyjnych, komunikacyjnych oraz czujnikach nowej generacji.
Wyróżnia nas:
- multidyscyplinarny charakter studiów,
- nowoczesna pracownia z pełną linią do wyciągania światłowodów,
- renomowana kadra wykładowców,
- praktyki w firmach z Klastra Fotoniki i Światłowodów i PPTF dające możliwość zatrudnienia w trakcie studiów,
- zajęcia menadżerskie,
- możliwość podnoszenia kwalifikacji na specjalistycznych szkoleniach i warsztatach,
- udział w międzynarodowych programach wymiany studentów.
Perspektywy: Specjaliści z obszaru światłowodów poszukiwani są w takich branżach jak: telekomunikacja, lotnictwo, e-mobility i motoryzacja, przemysł wydobywczy, monitoring procesów przemysłowych. Absolwenci mają przygotowanie do podjęcia pracy w ośrodkach przemysłowych związanych z optyką, fotoniką i telekomunikacją m. in. w laboratoriach kontroli obiektów inżynieryjnych; w laboratoriach kontroli procesów i infrastruktury, laboratoriach diagnostycznych i analitycznych, środowiskowych; w instytucjach oferujących usługi z zakresu tele-medycyny oraz jednostkach naukowo-badawczych.
Inne: możliwość rozwijania zainteresowań w studenckich kołach naukowych, aktywna praca w Samorządzie Studentów.