Jak się wyróżnić na rynku pracy? Wybierz portugalistykę – studia portugalsko-brazylijskie

Jak się wyróżnić na rynku pracy? Wybierz portugalistykę – studia portugalsko-brazylijskie

Fot. Iceberg90

„Dlaczego portugalski?” zastanawiają się uczniowie na początku spotkań promocyjnych. Przecież nie ma go w polskich szkołach, więc czy warto się uczyć tak mało znanego języka? Właśnie dlatego – zdecydowanie warto! Bo fakt, że w Polsce tak mało osób zna język portugalski jest olbrzymią szansą dla wszystkich tych, którzy się nim posługują. Tym bardziej, że portugalski nie jest jedynie językiem niewielkiej Portugalii gdzieś na końcu Europy – dziś jest to język, którym posługuje się 250 milionów ludzi na świecie, a tym samym jest to trzeci najczęściej używany język europejski, do tego najczęściej używany język na półkuli południowej, język urzędowy w dziewięciu krajach, położonych na czterech kontynentach. Co ciekawe, Portugalia nie plasuje się nawet w pierwszej trójce krajów portugalskojęzycznych pod względem liczby użytkowników języka portugalskiego, wyprzedza ją Brazylia, Angola i Mozambik. Nie zapominajmy też o Gwinei Bissau, Timorze Wschodnim, Republice Zielonego Przylądka, Wyspach Świętego Tomasza i Książęcej i Gwinei Równikowej – w nich również portugalski ma status języka urzędowego.

Znajomość języka portugalskiego daje możliwość poznania kultury, literatury, muzyki oraz sytuacji politycznej i społecznej krajów portugalskojęzycznych, a co więcej stanowi dużą zaletę na rynku pracy. W Polsce niełatwo jest znaleźć osoby posługujące się językiem portugalskim, a jest na nie duże zapotrzebowanie w międzynarodowych firmach, placówkach dyplomatycznych, biurach podróży, redakcjach, wydawnictwach i placówkach kultury.

Dlatego wszystkich tych, którzy zastanawiają się, jak się wyróżnić na rynku pracy, zapraszamy na studia na kierunku portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie. Dzięki znajomości języka portugalskiego, a także kultury, cywilizacji i sytuacji społeczno-kulturowej w Portugalii, Brazylii i portugalskojęzycznych krajach Afryki i Azji, nasi absolwenci zyskują bardzo korzystną pozycję na rynku pracy. Niezwykle przydatne w przyszłej pracy zawodowej mogą się okazać zajęcia skupiające się na języku prawa, ekonomii czy nauk przyrodniczych, a także teoria i praktyka przekładu. Poza językiem portugalskim studenci mają też możliwość nauki hiszpańskiego (przez pierwszy rok obowiązkowo, a później fakultatywnie) oraz angielskiego – znajomość tych trzech najczęściej używanych języków europejskich jest kluczem do sukcesu zawodowego.

Portugalski Agnieszka Kruk

Studenci portugalistyki mają możliwość realizacji części studiów za granicą w ramach programu Erasmus Plus. Mamy umowy z aż dziewięcioma uniwersytetami w Portugalii i czterema w Brazylii. Studenci mogą też wyjeżdżać na staże zagraniczne, pozwalające zdobyć doświadczenie przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

 

A co po studiach? Absolwent portugalistyki posiada znajomość języka portugalskiego na poziomie C1 oraz znajomość kultury krajów portugalskojęzycznych. Posiada praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania korespondencji w języku portugalskim, analizy i tłumaczenia specjalistycznych dokumentów i tekstów z dziedziny ekonomii i marketingu, finansów, prawa, polityki, turystyki, a także tekstów technicznych i przyrodniczych, tłumaczenia negocjacji, prezentacji biznesowych oraz wystąpień publicznych.

Lubelscy portugaliści prowadzą ścisłą współpracę z jedynym w Polsce Centrum Języka Portugalskiego/Camões. W jego bibliotece można się zapoznać z portugalskojęzycznymi książkami i czasopismami, a także wypożyczyć podręczniki i materiały do nauki języka. Centrum zaprasza licznych gości z Polski i z krajów portugalskojęzycznych, dzięki czemu nasi studenci mają możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach, wykładach, warsztatach i prezentacjach. Centrum publikuje też czasopismo studenckie Água Vai, z artykułami w portugalskiej i polskiej wersji językowej – możecie zapoznać się z nimi w Centrum lub na jego stronie internetowej. 

Zapraszamy na kierunek portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie! Nie przegapcie okazji. Jeśli chcielibyście dowiedzieć się więcej, odwiedźcie nas na Facebooku.

Autor: dr Agnieszka Kruk
Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry