Jaki powinien być „archiwista przyszłości”?

Jaki powinien być „archiwista przyszłości”?

Czy słyszałeś o Arctic World Archive, czyli tzw. Światowym Archiwum Arktycznym? To niezwykły budynek znajdujący się na archipelagu Svalbard na wyspie Spitsbergen w Norwegii, który służy do przechowywania danych. Najprawdopodobniej, „na super wytrzymałych nośnikach danych przechowywany jest tutaj dorobek intelektualny ludzkości na wypadek globalnej zagłady, pokroju katastrofy nuklearnej. (…) gromadzone są tu skarby kultury, nauki czy przemysłu, w tym zdigitalizowane dzieła literackie”[1]. W swoich zbiorach Światowe Archiwum Arktyczne zawiera nawet kody źródłowe firmy Siemens. Czy myślisz, że takie Archiwum to przyszłość zarówno dla naszej planety, jak i dla praktycznej nauki zawodu, jakim jest archiwista XXI wieku?

A może chciałbyś „spotkać” sztuczną inteligencję w Urzędzie, która załatwi za Ciebie wszelkie formalności? Usiądź zatem wygodnie przy swoim biurku pełnym niezdigitalizowanych dokumentów i poznaj ciekawostkę o projekcie „Deep Discoveries”. W ramach tej inicjatywy prowadzone są bowiem „badania nad zastosowaniem funkcji wyszukiwania wizualnego oraz metod głębokiego uczenia do zwiększenia możliwości odkrywania dziedzictwa cyfrowego w przestrzeni wirtualnej”[2]
Mogli się o tym przekonać uczestnicy spotkania pt. Współczesna archiwistyka – nowe trendy i kierunki rozwoju, którego gościem był dr Robert Stępień z Katedry Archiwistyki i Nauk Pomocniczych Historii UMCS. Wydarzenie odbyło się 1 czerwca br. i było to pierwsze ze spotkań z cyklu „Pogawędki z Kołem Metodologicznym Historyków UMCS”, które w znakomity sposób poprowadził student kierunku archiwistyka oraz członek Studenckiego Koła Naukowego Archiwistów, Mateusz Jeleń. Głównym celem projektu „Deep Discoveries” jest „uruchomienie prototypowej platformy umożliwiającej wyszukiwanie i łączenie obrazów między różnymi cyfrowymi kolekcjami na podstawie właściwości estetycznych obiektów, takich jak wzór, styl i motywy wizualne, a nie lista słów kluczowych. Ten sposób wyszukiwania stwarza możliwość odkrycia nieprzewidzianych powiązań w cyfrowych zbiorach różnych instytucji na skalę krajową”. Jednak to nie wszystko. Zainteresowani mogli dowiedzieć się, czym jest genealogia w archiwach, co to są kilometry historii… GB wiedzy… bądź w jaki sposób przechowywać i udostępniać zasoby archiwalne.

Chciałbyś nauczyć się, jak zarządzać informacją elektroniczną, postępować z bazami danych, zabezpieczać i udostępniać dokumenty w odpowiedni sposób? Interesuje Cię świat dokumentu elektronicznego, e-government, Big Data czy wykorzystywanie sztucznej inteligencji w archiwach? Kierunek Archiwistyka i nowoczesne zarządzanie zapisami informacyjnymi to profil praktyczny, warsztatowy, dzięki któremu zdobyte umiejętności otworzą Ci drogę do najróżniejszych miejsc pracy, począwszy od instytucji Unii Europejskiej, urzędów administracji, sądów, kończąc na firmach outsourcingowych, zarówno w Polsce, jak i za granicą. Projektowanie, tworzenie i obsługa systemów Records Management stanie się dla Ciebie przyjemnością, a nauka oprogramowania Enterprise Content Management przygotuje Cię do pracy z nowoczesnymi systemami informatycznymi stosowanymi w pracy biurowej, kancelaryjnej i archiwalnej.

 


By w obłęd nie popaść w świecie dokumentów,
dobrze znać zasady records managementu.
Od tradycyjnych archiwów, „papierem napisanych”,
po najnowocześniejsze informacyjne bazy danych.

Same ciekawe rzeczy tutaj dla Was mamy
i wszystkich kandydatów do nas zapraszamy!
Studiujcie Archiwistykę i nowoczesne zarządzanie
zapisami informacyjnymi
, Panowie i Panie!

Autor wiersza:
mgr Magdalena Jabłońska-Kwiecień

  • [1] Czytaj więcej: https://niestatystyczny.pl/2021/03/18/dziela-wislawy-szymborskiej-trafia-do-swiatowego-archiwum-arktycznego/, dostęp 13.06.2022.
  • [2] Zob. R. Stępień, Możliwości zastosowania sztucznej inteligencji i blockchain w działalności archiwalnej. Przegląd doświadczeń zagranicznych, „Archeion” 2021, T. 122, s. 78-79, file:///C:/Users/Paulina/Downloads/01_04_Stepien_Archeion_122_2021.pdf, dostęp 13.06.2022.

Autor: Paulina Litka