„Niczym młody detektyw w poszukiwaniu tajemniczych znalezisk…”
Magdalena Drwal | opublikowano |
Tachimetr robotyczny Topcon GT-1203, odbiornik GNSS Topcon Hiper SR i kontroler Topcon FC-6000. Czym są te urządzenia i narzędzia? Nie da się ukryć, że taki zestaw dla młodego badacza-archeologa robi ogromne wrażenie. Chciałbyś poznać możliwości tego zestawu pomiarowego i wykorzystać go podczas realizacji swoich projektów studenckich na Wydziale Historii i Archeologii UMCS? Jeśli tak, daj nam chwilę na schowanie do kieszeni zabrudzonych rękawic, których używaliśmy na wykopaliskach w Czermnie, poszukaj w swoim otoczeniu średniowiecznego dzbana i napełnij go gorącą herbatą, a my przeniesiemy Cię w świat pełen archeologicznych przygód.
Zestaw pomiarowy, o którym mowa powyżej to zasługa pracowników Instytutu Archeologii UMCS oraz zaprzyjaźnionych z Nimi geografów z Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS. Ma on służyć studentom archeologii w realizacji różnych innowacyjnych projektów edukacyjnych z wykorzystaniem nowych technologii XXI wieku. Czy wiesz, że tachimetr robotyczny Topcon GT-1203 posiada udoskonalone oprogramowanie, co sprawia, że sterowanie urządzeniem staje się bardziej „lekkie”, tym samym zwiększa się wydajność takiego pomiaru? W krótkim czasie jesteś w stanie wytyczyć więcej punktów potrzebnych do Twojego badania. Ale to nie koniec opowieści.
Dobry szpadel i łopata dla studenta-archeologa? Nie da się ukryć, że to podstawa w prowadzeniu Twoich badań. Czy wiesz, że członkowie Koła Naukowego Studentów Archeologii UMCS wygrali właśnie taki oto sprzęt archeologiczny w ramach konkursu ogłoszonego przez archeologiczne czasopismo popularnonaukowe „Archeologia Żywa”? Sekatory, szpadle, podkładki pod kolana, rękawice i inne akcesoria znalazły swojego właściciela…
Chciałbyś znaleźć się w gronie takich badaczy i odkryć w sobie pasję archeologa, który w skórzanej kurtce z fedorą na głowie, niczym Indiana Jones będzie przemierzał kolejne szlaki wykopaliskowe? Jeśli jesteś na to gotowy, zapraszamy Cię do studiowania Archeologii. To studia, podczas których swój czas wykorzystasz nie tylko siedząc w sali wykładowej, ale przede wszystkim działając w terenie. Studia te dają Ci szerokie możliwości rozwoju zawodowego. Możesz podjąć pracę w różnego rodzaju placówkach muzealno-regionalnych, urzędach konserwatorskich czy ochrony zabytków bądź w firmach archeologicznych, instytucjach naukowo-badawczych, zarówno tych w kraju, jak i za granicą. Pamiętaj, że Instytut Archeologii UMCS w Lublinie jest jednym z najbardziej terenowych kierunków archeologicznych w Polsce. To aż 28 tygodni w terenie, a dzięki programowi Erasmus+ możesz wziąć udział w wykopaliskach zagranicznych.
Nic nie stoi na przeszkodzie, abyś założył własną działalność gospodarczą i świadczył kompleksowe usługi archeologiczne. Wtedy, ukończenie kierunku, jakim jest archeologia stanie się dla Ciebie codzienną przygodą i odkrywaniem tajemnic przeszłości w powiązaniu z pracą zarobkową. Zatem podsumujmy…:
W Masłomęczu, Zawichoście-Trójcy, Biskupinie,
w Dolinie Królów nad Nilem, w starożytnym Rzymie…
Cały świat kryje tajemnice wielkie,
to co odkryte w morzu jest kropelką.
Bezcenne skarby czas ziemią przykrywa,
archeologa przygoda znów w nieznane wzywa.
Jeśli chcesz dołączyć do przeszłości odkrywców,
naocznym być świadkiem najdawniejszych dziejów,
Archeologia Cię zaprasza, zostań jednym z nas!
Możesz być łowcą skarbów! Już najwyższy czas!
Magdalena Jabłońska-Kwiecień
Szczegółowe opisy kierunków i zasady przyjęć znajdziesz:
- w systemie rekrutacyjnym na www.irk.umcs.pl – rejestracja startuje 17 kwietnia!
fot. ze zbiorów Instytutu Archeologii UMCS
Autor: Paulina Litka