Portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie. Poznaj język, który otwiera na świat!

Portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie. Poznaj język, który otwiera na świat!

Wszystkie spotkania promocyjne rozpoczynam pytaniem: „W ilu krajach portugalski jest językiem oficjalnym?”. Jeśli mam szczęście, słyszę, że w dwóch. Jeśli nie, po odpowiedzi „w Portugalii” zapada cisza. Tymczasem portugalski jest językiem urzędowym w dziewięciu krajach, położonych na czterech kontynentach! Posługuje się nim około 250 milionów ludzi na świecie, co oznacza, że jest trzecim językiem europejskim pod względem liczby użytkowników!

Lista krajów portugalskojęzycznych (w kolejności od największej liczby użytkowników języka) przedstawia się następująco: Brazylia, Angola, Mozambik, Portugalia, Gwinea Bissau, Timor Wschodni, Republika Zielonego Przylądka, Wyspy Świętego Tomasza i Książęca, Gwinea Równikowa (tu portugalski jest trzecim językiem oficjalnym, obok hiszpańskiego i francuskiego).


Być może w Polsce nie mówi się zbyt wiele o większości wymienionych krajów, ale dzięki znajomości języka portugalskiego nic nie stoi na przeszkodzie, żeby poznać ich kulturę, literaturę, muzykę oraz sytuację polityczną i społeczną. To olbrzymie bogactwo – przecież już sama Brazylia ma powierzchnię niewiele mniejszą od powierzchni całej Europy! Portugalia to kraj wielkich odkrywców, pięknych plaż, melancholijnej muzyki fado i wspaniałego wina. Brazylia przywodzi na myśl piękne krajobrazy, wpadającą w ucho muzykę i karnawał. Portugalskojęzyczne kraje afrykańskie otwierają przed nami olbrzymie bogactwo rdzennych kultur i tradycji. 

Znajomość języka portugalskiego otwiera na świat!

Dlatego też zapraszamy na kierunek Portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie. Mimo, że język portugalski zajmuje tak ważne miejsce wśród języków świata, w Polsce nie jest nauczany w szkołach, przez co posługuje się nim niewielu Polaków. Dzięki temu nasi absolwenci zyskują bardzo korzystną pozycję na rynku pracy. Tym bardziej, że nie uczą się tylko języka, ale poznają też kulturę, cywilizację i sytuację społeczno-kulturową Portugalii, Brazylii oraz portugalskojęzycznych krajów Afryki i Azji. Niezwykle przydatne w przyszłej pracy zawodowej mogą się okazać zajęcia skupiające się na języku prawa, ekonomii czy nauk przyrodniczych, a także teoria i praktyka przekładu. Poza językiem portugalskim studenci mają też możliwość nauki hiszpańskiego (przez pierwszy rok obowiązkowo, a później fakultatywnie) oraz angielskiego – znajomość tych trzech języków jest kluczem do sukcesu na rynku pracy.

Studenci Portugalistyki mają możliwość realizacji części studiów za granicą w ramach programu Erasmus Plus. Mamy umowy podpisane z aż dziewięcioma uniwersytetami w Portugalii i czterema w Brazylii. Studenci mogą też wyjeżdżać na staże zagraniczne, pozwalające zdobyć doświadczenie przydatne w przyszłej pracy zawodowej.

A co po studiach? Absolwent Portugalistyki posiada znajomość języka portugalskiego na poziomie C1 oraz znajomość kultury krajów portugalskojęzycznych. Legitymuje się kompetencjami językowymi potrzebnymi w pracy między innymi w placówkach dyplomatycznych, biurach podróży, redakcjach, wydawnictwach i placówkach kultury.
Posiada praktyczne umiejętności w zakresie sporządzania korespondencji w języku portugalskim, analizy i tłumaczenia specjalistycznych dokumentów i tekstów z dziedziny ekonomii i marketingu, finansów, prawa, polityki, turystyki, a także tekstów technicznych i przyrodniczych, tłumaczenia negocjacji, prezentacji biznesowych oraz wystąpień publicznych.

Lubelscy portugaliści prowadzą ścisłą współpracę z jedynym w Polsce Centrum Języka Portugalskiego / Camões. W jego bibliotece można się zapoznać z portugalskojęzycznymi książkami i czasopismami, a także wypożyczyć podręczniki i materiały do nauki języka. Centrum zaprasza licznych gości z Polski i z krajów portugalskojęzycznych, dzięki czemu nasi studenci mają możliwość uczestniczenia w ciekawych spotkaniach, wykładach, warsztatach i prezentacjach. Centrum publikuje też czasopismo studenckie Água Vai, z artykułami w portugalskiej i polskiej wersji językowej – możecie zapoznać się z nimi w Centrum lub na jego stronie internetowej. Co więcej, w Centrum Języka Portugalskiego/Camões mieści się siedziba Koła Naukowego Portugalistów, które zajmuje się propagowaniem wiedzy o języku i kulturze krajów portugalskojęzycznych, realizuje projekty tłumaczeniowe i organizuje turnieje gier planszowych po portugalsku.

Zapraszamy na kierunek Portugalistyka – studia portugalsko-brazylijskie! Nie przegap okazji.

Jeśli chciałabyś dowiedzieć się więcej, odwiedź nas na Facebooku.

Autor: dr Agnieszka Kruk
Katedra Portugalistyki im. Luisa Lindleya Cintry