Uniwersytet za kulisami – poznaj naszą uczelnię! 

Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej to uczelnia kompletna, zapewniająca nie tylko świetne wykształcenie, ale także rozwój w innych sferach. Jest to możliwe m.in. dzięki nowoczesnej infrastrukturze, różnorodnym organizacjom oraz ciekawym inicjatywom podejmowanym przez członków społeczności akademickiej. Nasza uczelnia pozwala studentom na zdobycie wielu wartościowych doświadczeń, cennych umiejętności, a także stara się stwarzać przestrzeń sprzyjającą kreatywnej pracy, pogłębianiu wiedzy i rozwijaniu indywidualnych pasji. Zajrzyjmy za kulisy i odkryjmy, jakie atuty skrywa UMCS!

Akademickie Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka

Akademickie Centrum Kultury i Mediów UMCS Chatka Żaka to instytucja, która od ponad 55 lat wspiera i rozwija kulturę studencką. Młodzi działają tu w obszarach kultury takich jak film, teatr, sztuki wizualne, muzyka i taniec. Zdobywają również pierwsze dziennikarskie i realizatorskie szlify. W październiku studenci mogą dołączyć m.in. do Zespołu Tańca Ludowego im. Stanisława Leszczyńskiego, Zespołu Tańca Towarzyskiego Impetus, Grupy Tanecznej Zmysł, Chóru Akademickiego im. Jadwigi Czerwińskiej, Teatru Imperialnego. Przyszły rok akademicki przyniesie także wiele festiwali i projektów. Wśród nowych wydarzeń znajdą się Viral ART Festival, który będzie krążył wokół sztuki eksperymentalnej i awangardowej, Festiwal Przez świat. Spotkania z podróżą oraz 2 (wy)miary gry: wideo + RPG dotyczący nowoczesnych technologii i gier fabularnych. Nowym przedsięwzięciem będzie Ogólnopolskie Forum Kultury Studenckiej.

Po remoncie studenci znów skorzystają z dwóch sal widowiskowych, w tym jednej na 380 osób, oraz kilkunastu pracowni i kina mieszczących się w Inkubatorze Medialno-Artystycznym – cyfrowym ośrodku twórczym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Działają w nim także nasze media akademickie, które umożliwiają studentom zdobycie doświadczenia reporterskiego, prezenterskiego oraz z zakresu produkcji medialnej.

Internetowa Telewizja Akademicka TV UMCS to nowoczesne medium o charakterze informacyjnym i opiniotwórczym oraz edukacyjnym. Ekipa TV UMCS (której członkami są studenci naszej uczelni) przygotowuje newsy, reportaże, wywiady, programy autorskie, poradniki oraz spoty promocyjne. Materiały dotyczą kwestii i wydarzeń ważnych nie tylko dla społeczności UMCS, ale także Lublina i całego regionu. Reporterzy, operatorzy kamer, dźwiękowcy i montażyści biorą również udział w różnego rodzaju specjalistycznych warsztatach filmowych, m.in. dotyczących realizacji obrazu i dźwięku. Zachęcamy do zaglądania na kanał TV UMCS na Youtube i zapoznania się z wieloma ciekawymi materiałami i programami.

Nasza uczelnia posiada też własną studencką rozgłośnię radiową Akademickie Radio Centrum UMCS, która zapewnia nie tylko dobrą muzykę (od rocka, poprzez house, elektronikę, jazz aż po reggae), ale także przekaz informacji o istotnych wydarzeniach na uczelni, w mieście i kraju. Radia można posłuchać na częstotliwości 98,2 FM lub na www.centrum.fm

Stołówka akademicka „Trójka” ze strefą coworkingową

W stołówce akademickiej „Trójka” studenci mogą zjeść zdrowy i smaczny posiłek oraz skorzystać ze stworzonej specjalnie z myślą o nich strefy coworkingowej. Jest to miejsce idealne do wspólnej bądź indywidualnej nauki, a także spotkań ze znajomymi. Nowoczesne i przyjazne wnętrza sprzyjają inspirującym dyskusjom oraz ciekawym inicjatywom. W tym roku przestrzeń naszej stołówki stała się miejscem spotkań w ramach cyklu Hakuna Matata zorganizowanych przez studentów zagranicznych w celu integracji i przełamywania barier językowych.

Czytelnie

Studenci poszukujący spokojnego i cichego miejsca do nauki znajdą je z pewnością w Bibliotece Głównej UMCS. W tamtejszych czytelniach panuje atmosfera sprzyjająca skupieniu, a do tego pod ręką są potrzebne materiały: książki, podręczniki, czasopisma, albumy, zbiory kartograficzne, graficzne czy muzyczne. Własnymi specjalistycznymi księgozbiorami i czytelniami dysponują także nasze wydziały.

Jeśli chcesz poczuć klimat naszej uniwersyteckiej biblioteki, zachęcamy do obejrzenia krótkiego filmu pt. Tajemnice Biblioteki Głównej UMCS!

Aule, sale ćwiczeniowe i laboratoria

Na UMCS dbamy o to, by nasi studenci zdobywali wiedzę w odpowiednich warunkach. Na wszystkich wydziałach znajdują się aule wykładowe, a także sale ćwiczeniowe wyposażone w nowoczesny sprzęt (np. projektory umożliwiające wyświetlanie prezentacji multimedialnych). Przedmioty związane z zagadnieniami informatycznymi realizowane są w salach komputerowych, natomiast studenci kierunków przyrodniczych odbywają wiele zajęć praktycznych w laboratoriach.

Sport

Na naszej uczelni odnajdą się bez trudu miłośnicy sportu, którzy swoja pasję będą mogli realizować nie tylko na zajęciach z wychowania fizycznego, ale też jako członkowie Klubu Uczelnianego AZS UMCS i licznych sekcji sportowych prowadzonych pod okiem trenerów (np. sekcja pływania, koszykówki, siatkówki, piłki nożnej, piłki ręcznej, futsalu, judo, karate, tenisa stołowego, badmintona,  lekkiej atletyki, snowboardu, narciarstwa alpejskiego, żeglarska). Do dyspozycji jest nowoczesna pływania, trzy sale sportowe, siłownia, korty tenisowe oraz boiska do gry w piłkę.

Biuro Rozwoju Kompetencji

Nasza uczelnia wspiera także studentów w odkrywaniu samych siebie i swoich talentów oraz w poszukiwaniu własnej drogi życiowej. W tym celu powstało Biuro Rozwoju Kompetencji, w którym zespół psychologów służy radą, gdy pojawiają się wątpliwości i trudne chwile. Każdy student, których chce znaleźć własną drogę „kariery”, by lepiej przygotować się do procesu poszukiwania pracy i procedur rekrutacyjnych, by odnaleźć w sobie motywację czy podzielić się wątpliwościami związanymi z planami na zawodowa przyszłość, może porozmawiać z doradcą zawodowym. Doradca pomaga również w podejmowaniu decyzji na różnych etapach edukacji. Jaki wybrać kierunek studiów? Co zrobić w sytuacji, gdy studiowany kierunek nie przynosi satysfakcji? Jakie podjąć dodatkowe formy szkolenia? Nie zostawiamy naszych studentów samych z takimi pytaniami.

BRK oferuje także bezpłatną pomoc psychologiczną, gdy pojawiają się trudności ze względu na zwiększony poziom stresu, lęku, napięcia, problemy natury emocjonalnej, trudności w relacjach z innymi ludźmi lub po prostu gdy student chce się rozwijać i wzmacniać poczucie własnej wartości. Dodatkowo żacy mogą rozwijać swoje kompetencje społeczne, umiejętności komunikacji, współpracy, inteligencję emocjonalną, brać udział w warsztatach i szkoleniach przygotowywanych i prowadzonych przez certyfikowanych trenerów. A jeśli chcą zdobywać doświadczenie zawodowe, poznawać siebie w środowisku pracy, mogą skorzystać z ofert pracy i praktyk dodatkowych organizowanych przez BRK. To najlepsza forma budowania bogatego życiorysu zawodowego.

Akademiki

Ważną przestrzenią są akademiki. Nasi studenci mieszkają w wyposażonych pokojach, zaś kuchniach, w których znajdują się kuchenki z piekarnikiem, lodówki i zlewozmywaki, mogą przygotowywać własne posiłki. Akademiki dysponują także w pełni wyposażonymi łazienkami (prysznic, umywalka, pralka automatyczna). Studenci mogą też korzystać z sal do cichej nauki, a także spędzać wolny czas w salach telewizyjnych i klubowych.

Studia na UMCS mogą być wszechstronnie rozwijającym doświadczeniem oraz fundamentem przyszłego życia nie tylko zawodowego, ale też osobistego. Nasza uczelnia stara się zapewnić studentom jak najlepsze warunki do pogłębiania wiedzy, pielęgnowania pasji, odkrywania własnych możliwości i nowych ścieżek. A wszystko po to, aby po opuszczeniu murów uniwersytetu młodzi ludzie z odwagą i optymizmem ruszyli w świat, realizowali swoje plany i marzenia oraz odnosili sukcesy.