Zapraszamy na Dzień Ziemi na WNoZiGP

Światowy Dzień Ziemi to wielkie, międzynarodowe święto obchodzone od ponad pół wieku. Na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej uczcimy je w wyjątkowy sposób już 22 kwietnia br. Po pandemicznej przerwie ponownie będzie można z tej okazji odwiedzić Wydział Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS, który mieści się w sercu Kampusu Zachodniego im. Unii Lubelskiej.

Tegoroczny, bogaty program Dnia Ziemi na UMCS tworzy cykl warsztatów, pokazów, gier, konkursów i innych wydarzeń, których celem jest szerzenie wiedzy i postaw proekologicznych. Wydarzenia te są adresowane przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i średnich oraz środowiska akademickiego. Na gości czeka szeroka oferta programowa: 28 różnorodnych warsztatów (np. „Bezzałogowe statki powietrzne UAV i wizualizacja danych geograficznych”, ale też „Żołna – ptasi klejnot Lubelszczyzny”), 10 wykładów prowadzonych przez naukowców i zaproszonych gości, np. słynnych Leśniczych z Baligrodu i pracowników Roztoczańskiego Parku Narodowego, a także laboratoria, takie jak „Woda to nie tylko H2O”. Oprócz wyżej wymienionych zajęć (na które obowiązuje wcześniejsza rejestracja) będzie można również odwiedzić pawilony wystawiennicze patronów wydarzenia, obejrzeć wystawę fotografii, a także uzyskać sadzonkę drzew leśnych przekazaną przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych.

Preludium Dnia Ziemi będzie seminarium naukowe (21 kwietnia, godz. 16.00), poświęcone ochronie przyrody na Roztoczu. Spotkanie odbędzie się pod hasłem: „System obszarów chronionych na Roztoczu a rozwój zrównoważony regionu”.

Obchody Dnia Ziemi na UMCS zostały objęte patronatem honorowym przez JM Rektora UMCS, Poleski i Roztoczański Park Narodowy, Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych, Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Lublinie, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie. Partnerzy wydarzenia to Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Geograficznego, Fundacja Dla Przyrody, Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Lublinie oraz Piekarnia-Cukiernia Marcin Orlikowski.

Szczegółowe informacje dotyczące obchodów Światowego Dnia Ziemi dostępne są na stronie internetowej wydarzenia

Dzień  Ziemi UMCS 2019
Fot. Bartosz Proll