Socjologia II stopnia – jak robić badania społeczne

Socjologia II stopnia – jak robić badania społeczne

Kończysz studia licencjackie i chciałbyś spróbować czegoś innego? A może chcesz nauczyć się prowadzić badania społeczne, marketingowe lub ewaluacyjne?

Poznawanie dorobku i osiągnięć socjologii daje przyjemne poczucie lepszego rozumienia świata. Studia socjologiczne II stopnia to również znaczące uzupełnienie wiedzy uzyskanej na innych studiach pierwszego stopnia: nieocenioną wiedzą dla biologa czy fizyka zajmującego się zmianami klimatu mogą okazać się społeczne uwarunkowania zmiany postaw wobec ochrony środowiska. Informatyka mogą interesować badania społecznych konsekwencji korzystania z aplikacji mobilnych, filologowi może się przydać wiedza z zakresu relacji międzykulturowych. Absolwent politologii może z kolei zainteresować się procesami wykluczenia społecznego, które skutkują zmianami preferencji wyborczych Polaków.

Socjologia II stopnia to kierunek, który daje możliwość poznania kluczowych obszarów badań współczesnej socjologii. “Sfera publiczna”, “Globalne procesy społeczne”, “Modele kultury”, a także “Teorie w analizach socjologicznych” oraz “Społeczne determinanty przemian” to przedmioty, które poznasz w  trakcie pierwszego roku studiów.

W rozbudowanym bloku przedmiotów metodologicznych poznasz metody ilościowych i jakościowych badań społecznych, a także nauczysz się korzystać ze specjalistycznych programów do statystycznej analizy danych!

Na socjologii możesz pogłębiać swoje zainteresowania lub odnaleźć nowe. Niemal połowa zajęć to przedmioty do wyboru. Twój plan zajęć będziesz mógł dostosować do swoich potrzeb i zainteresowań.

Studenci wybierają 4 spośród 10 modułów, obejmujących szeroki wachlarz tematów, którymi zajmują się naukowcy z Instytutu Socjologii:

  1. Więzi społeczne we współczesnym świecie
  2. Przemiany kulturowe w zglobalizowanym świecie
  3. Społeczeństwo medialne
  4. Praca – kariera – zmiana
  5. Gospodarka i społeczeństwo
  6. Socjologia życia publicznego
  7. Socjologia zdrowia
  8. Rodzina i społeczeństwo
  9. Mobilność i migranci
  10. Socjologia zmian społecznych

Wybór modułów odbywa się w trakcie I semestru studiów. Student dobiera moduły w zależności od swoich zainteresowań naukowych. Każdy moduł składa się z trzech przedmiotów.

Większość zajęć dydaktycznych to prowadzone w małych grupach aktywizujące studentów laboratoria i konwersatoria, podczas których oprócz poznawania dorobku światowej socjologii zdobędziesz praktyczne umiejętności badawcze oraz szereg ważnych kompetencji miękkich, między innymi umiejętności: zarządzania swoim czasem, pracy w zespole, perswazyjne, argumentowania, motywowania innych do pracy, rozwiązywania konfliktów, autoprezentacji itp.).

→ Pełny plan studiów

Autor: dr Michał Nowakowski