Techniki światłowodowe i fotoniczne – studia, które przygotują Cię do pracy w zaawansowanych technologiach!

Techniki światłowodowe i fotoniczne – studia, które przygotują Cię do pracy w zaawansowanych technologiach!

Rynek pracy w ostatnich latach przechodzi znaczące zmiany. Powstają nie tylko oryginalne nazwy nowych stanowisk, ale również zupełnie nowe zawody, a część z tych, które funkcjonowały przez lata, przechodzi do lamusa. Wydział Chemii UMCS otwierając w tym roku na kierunku: Chemia nową specjalność: Techniki Światłowodowe i Fotoniczne, wychodzi naprzeciw aktualnym trendom, ale przede wszystkim, potrzebie płynącej z przemysłu – potrzebie kształcenia specjalistycznych kadr gotowych do pracy w zaawansowanych technologiach. Specjaliści z obszaru fotoniki poszukiwani są aktualnie m.in. w takich branżach jak: telekomunikacja, lotnictwo, e-mobility i motoryzacja, przemysł wydobywczy czy przy monitoringu procesów przemysłowych.

Globalny rynek fotoniczny intensywnie rozwija się z roku na rok i według specjalistycznych raportów jego wartość w 2025 roku powinna przekroczyć bilion dolarów. Fotonika (obejmująca technologie wykorzystujące światło), podobnie jak elektronika czy informatyka zalicza się do technologii horyzontalnych, unowocześniających tradycyjne sektory przemysłu. Nie bez przyczyny, fotonika została zaliczona przez Komisję Europejską do grona sześciu kluczowych technologii decydujących o przyszłości europejskiego przemysłu (Key Enabling Technologies – KET’s) oraz jest jedną z wybranych w 2019 roku przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii Krajowych Inteligentnych Specjalizacji (KIS-y).

Skąd taki wybór? Fotonika jest jednym z niewielu tak zaawansowanych obszarów technologicznych, w których nie tylko mamy okazały dorobek badawczy, ale również posiadamy ogromny potencjał wdrożeniowy. I spora w tym zasługa naukowców z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. O fotonice jako dziedzinie naukowo-technologicznej można mówić, od momentu kiedy zastosowano dwa ważne wynalazki XX wieku, czyli laser i światłowód. Lublin w środowisku naukowym często nazywany jest kolebką polskich światłowodów. To w stolicy Lubelszczyzny, w połowie lat 70-tych XX wieku, pionierzy z UMCS opracowali pierwszy polski światłowód, a w 1979 roku uruchomili pierwszą w Europie Wschodniej (i jedną z pierwszych w Europie) linię światłowodową obsługującą połączenia telefoniczne. Kilkanaście lat później, naukowcy z Wydziału Chemii UMCS rozpoczęli badania nad światłowodami specjalnymi – czyli włóknami nowej generacji, umożliwiającymi m.in. zdecydowanie szybszą transmisję danych. Dzięki temu możliwy był dalszy rozwój polskiej niezależnej technologii światłowodowej, która posiada znaczny i dostrzegany za granicą, potencjał wdrożeniowy (m.in. w obszarze telekomunikacji nowej generacji).

Decydując się na studia I stopnia „Techniki światłowodowe i fotoniczne” wybierzesz specjalność prowadzoną przez doświadczoną kadrę z międzynarodową renomą i licznymi osiągnięciami oraz rozwój w przyszłościowej dziedzinie technologicznej, którą bez wątpienia jest fotonika. Dzięki temu będziesz konkurencyjny na rynku pracy. Kolejnym atutem nowych studiów jest fakt, że będą one realizowane we współpracy z przedsiębiorcami z Klastra Fotoniki i Światłowodów, a co za tym idzie część zajęć prowadzona będzie przez przedstawicieli firm, zaś studenci pracować będą na realnych zagadnieniach przemysłowych, a pracownie uniwersyteckie zamienią na laboratoria firm badawczo-rozwojowych. Będziesz miał wyjątkową możliwość zdobywania aktualnej wiedzy technologicznej! W ramach współpracy z przemysłem realizowane będą również zajęcia menadżerskie z zarządzania projektami, zasobami ludzkimi, organizacji pracy czy ochrony własności intelektualnej.

Celem studiów „Techniki światłowodowe i fotoniczne” jest wykształcenie – we współpracy z przemysłem – specjalistycznych kadr, przygotowanych do pracy w obszarze nowych technologii.

Główne zalety nowej specjalności to:

  • praktyczna nauka zawodu już od pierwszego roku studiów;
  • studia pod kierunkiem renomowanej kadry wykładowców z międzynarodowymi sukcesami;
  • nowoczesna pracownia fotoniczna, z pełną linią do wyciągania światłowodów;
  • zajęcia, warsztaty i szkolenia prowadzone przez ekspertów przemysłowych;
  • realne zagadnienia przemysłowe i możliwość udziału w projektach międzynarodowych;
  • praktyki w firmach z Klastra Fotoniki i Światłowodów, możliwość zatrudnienia w trakcie studiów;
  • zajęcia menadżerskie m.in.: z zarządzania projektami i zasobami ludzkimi czy organizacji pracy;
  • multidyscyplinarny charakter studiów, aktualna wiedza z kilku obszarów naukowych;
  • certyfikat akredytacji międzynarodowej Chemistry Eurobachelor (ECTN) i Certyfikat Doskonałości Kształcenia (PKA) jako załączniki do dyplomu absolwenta studiów.

Autor: Edward Kukliński
Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów
Fot. Pracownia Technologii Światłowodów UMCS